Dzięki współpracy podkarpackich funkcjonariuszy KAS z Polsko-Słowackiego Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Barwinku z administracją finansową Słowacji zatrzymano trzy osoby zajmujące się nielegalnym importem i dystrybucją paliw. Straty z tytułu niezapłaconego podatku oszacowano na ponad 188 tys. euro.
Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska, administracja finansowa Słowacji nad sprawą pracowała od lipca 2019 r.
- Proceder udało się przerwać dzięki współpracy strony słowackiej z naszymi funkcjonariuszami z centrum współpracy w Barwinku oraz prowadzonemu monitoringowi. Monitorowano poszczególne transporty przesyłek, a także miejsce, w którym przepompowywano olej mineralny z polskiego zbiornika do słowackiego - podkreśliła Chabowska.
Jak ustalili śledczy, oszuści próbowali zatuszować nielegalną działalność za pośrednictwem różnych zagranicznych firm. Przestępcy zmieniali także miejsca wyładunku paliw, głównie w innych państwach członkowskich UE.
- Transportom olejów mineralnych z polskich składów towarzyszyło zawsze kilka pojazdów, których zadaniem była ochrona terenu wokół ciągnika z cysterną przewożącą olej, ale także terenu wokół budynku, do którego pompowano olej mineralny" - zaznaczyła Chabowska.
Po kilku miesiącach monitoringu administracja finansowa Słowacji przeprowadziła dwa przeszukania domów we wsiach Michal na Ostrove i Dolný Štál. Przeszukanych zostało również pięć innych obiektów. Zatrzymane zostały też trzy osoby.
Jak powiedziała Chabowska, podczas przeszukań zabezpieczono ok. 30 tys. l oleju mineralnego, 30 tys. euro w gotówce, pieczątki firmowe, dokumenty, nośniki danych, komputery oraz kontener transportowy służący do przechowywania oleju.
- W tej sprawie udokumentowano co najmniej 62 transporty oleju mineralnego w łącznej ilości prawie 2 mln l. Wstępnie straty z tytułu podatku akcyzowego oszacowane zostały na ponad 188 tys. euro - stwierdziła rzeczniczka IAS.
Śledczy ze słowackiej administracji finansowej postawili zarzuty wszystkim zatrzymanym. Odpowiedzą oni m.in. za przestępstwa polegające na obniżaniu podatków. Grozi im kara od 4 do 10 lat więzienia.
Polsko-Słowackie Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Barwinku jest jednym z pięciu tego typu centrów w kraju. Do jego zadań należy obsługa zapytań dotyczących m.in. pojazdów i dokumentów, przewozu towarów w ruchu drogowym czy wiarygodności prowadzonej działalności gospodarczej. W 2019 r. funkcjonariusze KAS pełniący służbę w centrum w Barwinku obsłużyli blisko 3,5 tys. wniosków, wymieniając prawie 10 tys. informacji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.