- Bezpieczeństwo energetyczne Polski w dobie transformacji jest najważniejsze - podkreślali uczestnicy panelu, który odbył się w trakcie konferencji naukowej w Rzeszowie. Konferencja "Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju" rozpoczęła się w poniedziałek i potrwa do wtorku.
Jednym z panelistów był prezes PERN Igor Wasilewski, który podkreślił, że "zielony ład" dotyczyć będzie również ropy naftowej.
- W związku z tym mamy świadomość zmian, które zachodzą i są przed nami. To nie będzie działo się nagle i skokow, tylko, tak jak w przypadku węgla, będzie zakreślony pewien horyzont czasowy tych zmian - powiedział.
Według Wasilewskiego, zużycie paliw w naszym kraju będzie stabilne i - jak ocenił - w ciągu 10 lat będzie wzrastało o ok. 1-2 proc. - To pokazuje, że jeszcze mamy możliwość przygotowania się do tych zmian. To daje nam pewną szansą - dodał.
Zaznaczył przy tym, że zmiany są nieuniknione i PERN musi być na nie przygotowany. - Już staramy się być bardziej zieloni, np. budujemy instalacje fotowoltaiczne na naszych bazach - powiedział prezes PERN.
Wasilewski mówił również, że obecnie rozbudowywane są zbiorniki paliwowe na wybrzeżu. Rozbudowywany jest również terminal naftowy w Gdańsku - inwestycja ma się zakończyć w tym roku. - To nasz pomysł na polski hub naftowy w Gdańsku, po to żeby nasi klienci - Orlen, Lotos - sprowadzali różne gatunki ropy z różnych kierunków - powiedział.
Prezes PERN zapowiedział również, że według planów za cztery lata gotowa ma być druga nitka rurociągu pomorskiego z północy na południe kraju. - Ta inwestycja to będzie bezpieczeństwo energetyczne naszego państwa. Być może będziemy sprzedawać dzięki niej paliwo Białorusi na kierunku Gdańsk-Płock-Adamowo - powiedział Wasilewski.
Z kolei inny uczestnik panelu dyrektor departamentu współpracy międzynarodowej w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych Leszek Jesień mówił m.in. o planach budowy w Polsce kolejnych bloków energetycznych, w tym elektrowni atomowej. Jego zdaniem te inwestycje powinny zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski.
- Te plany i te inwestycje wyglądają bardzo racjonalnie i mieszczą się w nurcie współczesnego myślenia o elektroenergetyce - mówił.
W ocenie Jesienia, polski plan energetyczny do 2040/2050 r. wygląda tak, że w 1/3 będziemy pozyskiwać energię z wiatru, 1/3 z fotowoltaiki i 1/3 pochodzić będzie z atomu. Jego zdaniem ten plan powinien "sprawnie funkcjonować".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.