Teren dawnej bocznicy kolejowej Kopalni Węgla Kamiennego Szombierki od dwóch dekad zarasta samosiejkami. Niewiele krócej trwają starania, by poprowadzić tamtędy Bytomską Centralną Trasę Północ-Południe. Niestety, dotąd bez skutku.
Dzięki planowanej trasie kierowcy jadący z północy drogą krajową nr 11 Kołobrzeg - Bytom mogliby omijać zatłoczone śródmieście, udając się w kierunku na Świętochłowice czy Chorzów. Planowana trasa miałaby mieć status drogi wojewódzkiej i długość 6,6 km. Północny początek trasy przewidziano w pobliżu skrzyżowania ul. Strzelców Bytomskich z ul. Odrzańską. Stamtąd wytyczono ją w kierunku KWK Centrum, którą omijałaby od zachodu. Dalej trasa ma prowadzić obok Elektrociepłowni Szombierki i po południowej stronie linii kolejowej Bytom - Wrocław. Na południowy zachód od stacji PKP Bytom trasa zaprojektowana została śladem dawnej bocznicy kolejowej KWK Szombierki, poniżej wieży szybu Krystyna i dalej trasą przedwojennej linii kolejowej łączącej Bytom z Chorzowem Starym. Na północ od dzielnicy Łagiewniki projektowana trasa kończy się, łącząc z ul. Łagiewnicką.
- Projekt Bytomskiej Centralnej Trasy Północ-Południe jest niezwykle istotny z punktu widzenia rozwoju gospodarczego całej konurbacji śląskiej, dlatego też miasto od wielu lat prowadzi starania dotyczące pozyskania dofinansowania na przedmiotową inwestycję. Budowa Bytomskiej Centralnej Trasy Północ-Południe jest inwestycją w pełni przygotowaną do realizacji. W roku 2016 miasto złożyło wniosek o dofinansowanie w wysokości 146 987 424 zł dla realizacji projektu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Całkowitą wartość projektu oszacowano na 297 500 000 zł, niestety nie uzyskał on akceptacji. W kwietniu w związku z uruchomieniem filara Tarczy Antykryzysowej miasto podjęło starania, by przedmiotową inwestycję sfinansować ze środków m.in. z Funduszu Inwestycji Publicznych oraz kilku innych źródeł. Niestety, jak do tej pory - bez rezultatu. Starania, by uzyskać dofinansowanie dla budowy Bytomskiej Centralnej Trasy Północ-Południe, będą w dalszym ciągu podejmowane – także w oparciu o przygotowany przez miasto program działań na rzecz sprawiedliwej transformacji przemysłu ciężkiego w Bytomiu, w ramach Coal Regions in Transition i Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - opisuje Tomasz Sanecki z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
Obecnie Bytom posiada tylko zachodnią obwodnicę śródmieścia. Taką funkcję pełni droga, będąca przedłużeniem drogi krajowej nr 88 z Miechowic w stronę Piekar Śląskich.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.