PGE Baltica podpisała umowy z DHI i DNV GL w ramach projektu budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku - podała PGE. DHI będzie wykonawcą studium dla dwóch z trzech planowanych morskich farm wiatrowych, a zadaniem DNV GL będzie m.in. weryfikacja wybranych założeń projektowych.
PGE Baltica jest spółką odpowiedzialną za wdrożenie Programu Offshore Grupy Kapitałowej PGE, który m.in. zakłada budowę trzech morskich farm wiatrowych: Baltica-1, Baltica-2 i Baltica-3.
Jak poinformowała w czwartkowym, 8 października, komunikacie Polska Grupa Energetyczna, PGE Baltica nawiązała współpracę z "wiodącymi wykonawcami na światowym rynku offshore - DHI oraz DNV GL".
"Farmy wiatrowe na Bałtyku mają ogromny potencjał, który chcemy wykorzystać we współpracy z najlepszymi, budując nasze doświadczenie i kompetencje. Umowy podpisane z DHI oraz DNV GL, wiodącymi wykonawcami na światowym rynku offshore, są tego dowodem" - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.
Dodał, że podstawą neutralności klimatycznej Grupy PGE w 2050 r. będzie efektywna energetyka odnawialna.
PGE poinformowała, że po zakończeniu dwuletniej kampanii badania wiatru, kolejnym etapem wymaganych analiz jest wykonanie studium meteorologiczno-oceanograficznego (tzw. met-ocean), czyli zbudowanie kompleksowego modelu m.in. warunków zafalowania, prądów, prędkości wiatru, temperatury czy zasolenia wody w Bałtyku.
"Badania te są niezbędne do przygotowania, instalacji i eksploatacji infrastruktury realizowanych przez PGE morskich farm wiatrowych. Wykonawcą studium dla dwóch z trzech planowanych, morskich farm wiatrowych PGE, wyłonionym w drodze postępowania przetargowego, będzie DHI - niezależna międzynarodowa organizacja konsultingowo-badawcza, która posiada w tym obszarze bogate, ponad 50 letnie doświadczenie" - podała spółka.
Jak zaznaczono, prace DHI przyczyniły się do powstania ok. 85 proc. oddanych do użytku morskich farm wiatrowych na świecie. Studium met-ocean dla PGE Baltica ma być wykonane z użyciem zaawansowanych narzędzi i metodyk modelowania, adekwatnych do specyfiki akwenu Morza Bałtyckiego.
Natomiast głównym zadaniem DNV GL - zgodnie z podpisaną z PGE umową - będzie "niezależna weryfikacja technicznych aspektów modelu współpracy z potencjalnym partnerem strategicznym dla projektów Baltica-2 i Baltica-3, jak również niezależna weryfikacja wybranych założeń projektowych, z uwzględnieniem najlepszych praktyk w sektorze morskiej energetyki wiatrowej i interesów Grupy Kapitałowej PGE".
PGE podkreśla, że DNV GL jest wiodącym na świecie towarzystwem klasyfikacyjnym, doradcą: przemysłu morskiego oraz technicznym przemysłu naftowego i gazowego oraz dostawcą usług testowania, certyfikacji i konsultingu w zakresie łańcucha wartości energii. Ponadto zajmuje się doradztwem w zakresie energii odnawialnej i zarządzania energią, certyfikacji i usługi testowania dla interesariuszy w łańcuchu wartości energii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.