- W produkcji zielonej energii najważniejszą rolę będzie odgrywać morska energetyka wiatrowa i wielkoskalowe, zeroemisyjne źródła energii - energetyka wiatrowa na lądzie i farmy fotowoltaiczne - mówił w środę pełnomocnik rządu ds. OZE, wiceminister klimatu Ireneusz Zyska.
Wiceminister klimatu i pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska wziął w środę udział VI Kongresie Energetycznym, który odbywa się w stolicy Dolnego Śląska.
W swoim wystąpieniu wiceminister podkreślił, że dynamiczna sytuacja w gospodarce światowej związana z kolejną falą pandemii koronawirusa stawia przed wszystkimi państwami świata nowe wyzwania.
Jak mówił, założenia Europejskiego Zielonego Ładu oraz wyznaczenie roku 2050 jako daty osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej w sytuacji kryzysu, "to z jednej strony szansa na uruchomienie wielkiego potencjału gospodarczego poszczególnych państw, z drugiej zaś strony niesie ze sobą szereg zagrożeń, zwłaszcza dla słabszych ekonomicznie grup społecznych".
- Szukając synergii między unijną polityką zielonego ładu i strategią wychodzenia z kryzysu, musimy pamiętać o potrzebie zagwarantowania bezpieczeństwa wszystkim państwom członkowskim w wymiarze finansowo-gospodarczym oraz społecznym - podkreślił Zyska.
Dodał przy tym, że transformacja energetyczna zgodna z kierunkami zielonego ładu, traktowana jako jeden z ważnych elementów strategii wychodzenia z kryzysu, powinna odzwierciedlać istniejące różnice między państwami członkowskimi.
Wiceminister podkreślił, że Polska w strategicznych dokumentach dotyczących transformacji energetycznej, takich jak Krajowy Plan na Rzecz Energii i Klimatu oraz projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym, podniesienie efektywności energetycznej i obniżenie emisyjności gospodarki.
Wskazał, że w produkcji zielonej energii najważniejszą rolę będzie odgrywać morska energetyka wiatrowa i wielkoskalowe, zeroemisyjne źródła energii, czyli energetyka wiatrowa na lądzie i farmy fotowoltaiczne.
Istotnymi elementami systemu energetycznego będą - jak mówił - źródła wytwarzania biogazu i biometanu, a także inne źródła odnawialne wykorzystujące biomasę, spadek i pływy wód, a także płytką i głęboką geotermię. - Bardzo ważna jest także budowa rozproszonego systemu energetycznego, opartego o instalacje prosumenckie, klastry energii i spółdzielnie energetyczne - dodał.
W tym kontekście wiceminister wskazał, że to właśnie na Dolnym Śląsku realizowane są najbardziej ambitne inicjatywy klastrowe, w tym Energetyczny Klaster Oławski, Klaster w Zgorzelcu, czy największy terytorialnie klaster ARES w Kotlinie Kłodzkiej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.