Leasing jest jednym z najpopularniejszych produktów finansowych, ale ciekawą ofertą jest także pożyczka leasingowa. Warto jednak wiedzieć, jakie są koszty w tego typu pożyczce, a także, jak przygotować się do zawarcia umowy leasingowej.
Odpowiadając na różne potrzeby klientów, instytucje finansowe proponują nowe produkty – jednym z nich jest pożyczka leasingowa. To wygodna forma finansowania – można ją dopasować do swoich potrzeb, aby koszty były jak najniższe. Jednak zanim podpiszesz umowę, warto ją przeanalizować, a także dowiedzieć się, jakie są koszty w pożyczce tego typu.
Czym jest pożyczka leasingowa?
Przede wszystkim jest to godna rozważenia alternatywa dla kredytu oraz leasingu. Pożyczka leasingowa ma wiele zalet, dzięki którym rośnie liczba przedsiębiorców wybierających ją jako formę dokapitalizowania swojego budżetu. Najczęściej korzystają z niej m.in. mikroprzedsiębiorcy, firmy, które nie są płatnikami podatku VAT, szukają finansowania środka trwałego opodatkowanego stawką 8 proc. VAT, starają się o wsparcie unijne, a także rolnicy.
Pożyczkę leasingową można wykorzystać do finansowania środków trwałych (jak m.in. pojazdy, maszyny, specjalistyczny sprzęt) – nie na dowolny cel, a proces wnioskowania o nią jest prostszy, mniej złożony. Rozpatrzenie wniosku trwa krócej niż w przypadku starań o kredyt, mniejsze są też wymagania stawiane przed pożyczkobiorcą podczas oceny jego zdolności kredytowej. Umowa na tradycyjny leasing jest podpisywana zwykle na 2-3 lata, z kolei czas trwania umowy pożyczki leasingowej nie jest ograniczony – w zależności od leasingodawcy może wynieść nawet 10 lat. Warto pamiętać, by wchodzić we współpracę tylko z zaufanymi firmami – jak m.in. Santander Consumer Multirent.
W koszty prowadzenia działalności gospodarczej wlicza się odsetki pożyczki oraz amortyzację środka trwałego. Rata jest zwolniona z VAT – możliwe jest też jednorazowe odliczenie VAT-u i jednorazowa amortyzacja. Zdj. scmultirent.pl
Koszt pożyczki leasingowej
Wyższy niż w przypadku np. kredytu może być wkład własny, gdyż zgodnie z umową pożyczkobiorca staje się właścicielem środka trwałego, co wiąże się z większym ryzykiem dla firmy leasingowej. Zależy on jednak od konkretnej firmy pożyczkowej.
W koszty prowadzenia działalności gospodarczej wlicza się odsetki pożyczki oraz amortyzację środka trwałego. Rata jest zwolniona z VAT – możliwe jest też jednorazowe odliczenie VAT-u i jednorazowa amortyzacja. Co więcej, nie ma kosztów dodatkowych przy wykupie danego środka trwałego – pojazdu, sprzętu itd. – na własność czy w wyniku przeniesienia własności.
W przypadku dużych sum konieczne jest przeanalizowanie zdolności kredytowej składającego wniosek o pożyczkę leasingową – jest ona określana na podstawie różnych dokumentów finansowych oraz zabezpieczenia spłaty (może to być m.in. cesja z dotacji UE, zastaw rejestrowy na finansowanym środku trwałym itd.).
Przedsiębiorcy mają różne możliwości zewnętrznego inwestowania w firmę bez konieczności angażowania własnych środków. Do najpopularniejszych należy m.in. pożyczka leasingowa. Może być ona nieocenionym wsparciem dla wielu z nich.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.