Bardzo skromną oprawę miała tym razem uroczystość inauguracji nowego roku akademickiego w Politechnice Śląskiej. W trosce o bezpieczeństwo członków Wspólnoty Politechniki Śląskiej odbyła się ona w systemie hybrydowym. Do auli Centrum Edukacyjno-Kongresowego przybyli wydelegowani przedstawiciele kadry naukowo-dydaktycznej na czele z rektorem prof. Arkadiuszem Mężykiem. Obecni byli również przedstawiciele samorządu studenckiego. Pozostali zainteresowani mogli śledzić transmisję za pośrednictwem Telewizji Internetowej Politechniki Śląskiej.
Prof. Arkadiusz Mężyk przypomniał, że Politechnika Śląska otrzymała status uczelni badawczej i tym samym znalazła się w gronie 10 najlepszych polskich szkół wyższych, które zostały laureatem konkursu w programie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Podkreślił coraz częstszą obecność uczelni w światowych rankingach. Uczelnia znalazła się wśród laureatów 2. konkursu Uniwersytetów Europejskich. Komisja Europejska wybrała 24 konsorcja spośród 62 złożonych wniosków. Przypomnieć wiec warto, że Politechnika Śląska złożyła wniosek zatytułowany „The European University Alliance on Responsible Consumption and Production EURECA-PRO” w konsorcjum z 6 uczelniami: University of Leoben (Austria), Technical University Freiberg (Niemcy), University of Petrosani (Rumunia), University of Leon (Hiszpania), Technical University of Crete, (Grecja) oraz Mittweida University of Applied Sciences (Niemcy).
- To wielka szansa na rozwój, z której musimy skorzystać. Chcemy być w gronie uczelni rozpoznawalnych w międzynarodowym środowisku akademickim. Cieszą nas dotychczasowe sukcesy i rosnąca pozycja Politechniki Śląskiej, której efektem jest rosnące zainteresowanie naszą ofertą kształcenia - mówił prof. Arkadiusz Mężyk.
Wspomniał również o efektach tegorocznej rekrutacji. Owocem dwóch jej etapów było przyjęcie pond 5700 studentów na wszystkie rodzaje studiów.
Po zakończonej immatrykulacji prof. Bolesław Pochopień otrzymał dyplom Honorowego Profesora Politechniki Śląskiej. Uroczystość zakończył wykład inauguracyjny dr hab. Aleksandry Ziembińskiej-Buczyńskiej pt. „Nauka w czasach zarazy”. Podkreśliła ona rolę nauki w walce z epidemiami i rolę naukowców gliwickiej uczelni w badaniach nad SARS-CoV-2 i zwalczaniem skutków, które wywołuje.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.