Stalowa wieża wyciągowa szybu Krystyna dawnej KWK Szombierki w Bytomiu od lat niszczeje. Na właściciela obiektu nałożona została symboliczna kara za brak prac remontowych. Chociaż wieża jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w mieście, władze Bytomia obecnie nie planują wykorzystać jej wizerunku w działaniach marketingowych.
Stalowa wieża obłożona cegłą powstała w latach 1927-1929. Szyb, nad którym stoi jest starszy, pochodzi z lat 1870–1873. Budowla ocalała po rozbiórce większości zabudowań KWK Szombierki, dokonanej pod koniec XX w. Niedługo potem trafiła do rejestru zabytków województwa śląskiego. Stało się to decyzją nr A/135/04 Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach z dnia 30 grudnia 2004 r. Ochronie podlega wieża wyciągowa szybu Krystyna przy ul. Zabrzańskiej 7 wraz z najbliższym otoczeniem oraz pozostałościami wyposażenia w postaci elektrycznej maszyny wyciągowej przedziału zachodniego oraz elektrycznej maszyny wyciągowej przedziału wschodniego. Sam szyb nie jest chroniony.
Właścicielem obiektu w momencie wpisania do rejestru zabytków była Bytomska Spółka Restrukturyzacji Kopalń Sp. z o.o., Zakład KWK Powstańców Śląskich – Bytom I, mieszczący się kilka kilometrów od szybu Krystyna. W lutym 2008 r. użytkownikiem wieczystym nieruchomości gruntowej oraz właścicielem budynku stała się spółka akcyjna Armada Development. Spółka ta nabyła także inne nieruchomości w dzielnicy Szombierki, tworząc tam pierwsze w mieście pole golfowe.
Spółka nieraz udostępniała teren przy wieży szybu Krystyna na organizację różnych imprez kulturalnych. Przykładowo w sierpniu 2013 r. ustawiono tam wielki ekran i do końca wakacji w każdy piątek wyświetlano seanse filmowe. W czerwcu 2017 r. natomiast przy szybie odbył się zlot pojazdów militarnych. Komentowano wtedy tę sytuację nieco z przekąsem, że to świetny pomysł, bo miasto wygląda, jak gdyby dopiero co front przez nie przeszedł, a na rozkopanych ulicach brakuje tylko barykad.
W 2017 r. odbył się nawet międzyszkolny konkurs plastyczny „Mój pomysł na zagospodarowanie szybu Krystyna”, zorganizowany przez dwie nauczycieli z bytomskiej Szkoły Podstawowej nr 3. Zwycięzcami zostali Amelia Sulewska ze SP 3 i Dawid Kaczówka ze SP 38. Dzieci proponowały m. in. przebudowę wieży szybowej w basen i poprowadzenie wokół jej elewacji zjeżdżalni wodnej, czy też utworzenie na fasadzie wielkiej ściany wspinaczkowej. Żaden z tych pomysłów nie został skierowany do realizacji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.