Połączenie resortów klimatu i środowiska ma na celu ich wzmocnienie - powiedział w czwartek, 1 października, w Sierpcu minister klimatu Michał Kurtyka. Jego zdaniem dobrze się stało, że w wielu kwestiach połączone ze sobą problematyki będą jeszcze lepiej współgrały.
Minister Kurtyka uczestniczył w Sierpcu w konferencji prasowej poświęconej startowi naboru wniosków do programu "Ciepłownictwo powiatowe".
Kurtyka pytany przez PAP o rozszerzenie jego resortu, który po rekonstrukcji rządu ma być resortem klimatu i środowiska, podkreślił, że trzeba chwilę poczekać z komentarzami, aż stanie się to faktem.
- Poczekajmy do przyszłego tygodnia. Ta decyzja ma na celu wzmocnienie funkcjonowania naszych resortów. Mamy świadomość ogromnych synergii pomiędzy tradycyjną działalnością w zakresie ochrony powietrza, którą prowadzimy jako ministerstwo klimatu, będącą od samego początku w DNA tego resortu, z m.in. działaniami na rzecz bioróżnorodności, zwiększenia powierzchni terenów zielonych - powiedział Kurtyka.
Jego zdaniem dobrze się stało, że te problematyki będą ze sobą jeszcze lepiej współgrały.
- Mamy świadomość odpowiedzialności, która spoczywa na naszych barkach. Polityka klimatyczna stała się w tym momencie jednym z głównych obszarów wydatkowania środków unijnych - podkreślił szef resortu klimatu.
Dodał, że dotychczas resortem bardzo mocno zaangażowanym w kwestie związane z finansowaniem unijnym był resort rolnictwa. Przypomniał, że wspólna polityka rolna była tym obszarem, który w znaczący sposób konsumował środki z UE.
- Od nowej perspektywy na lata 2021-2027 widzimy ogromną zmianę akcentów. Teraz to na barkach ministerstwa klimatu będzie odpowiedzialność odpowiedniego zaprogramowania przeznaczenia i wykorzystania 30 procent środków z tej perspektywy finansowej - powiedział Kurtyka.
Podkreślił, że na to nakładają się także środki z funduszu odbudowy, który związany jest ze skutkami epidemii koronawirusa SARS-CoV-2. W jego ocenie konieczne jest teraz wyjście z szeroką ofertą finansowania instytucji publicznych - tak, aby dotrzeć do całej Polski - tej samorządowej i powiatowej. Celem jest bowiem powrót na szybką ścieżkę wzrostu gospodarczego.
Mówiąc o programie "Ciepłownictwo powiatowe" podkreślał, że jest on skierowany do takich miast jak Sierpc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.