Upał to intensywne oddziaływanie promieni słonecznych na nas i nasze otoczenie. Zjawisku temu towarzyszy wysoka temperatura powietrza, często przekraczająca 30 °C. Właśnie z takim zjawiskiem borykają się nie tylko mieszkańcy Śląska, ale i całej Polski.
Akcja ma na celu informować osoby starsze oraz niepełnosprawne, jak zabezpieczać się przed falą gorąca. Pomimo iż akcja UM dotyczy określonej grupy odbiorców, to w tym okresie szczególne środki ostrożności powinny zachować również dzieci, chorzy z problemami serca, cukrzycy, ludzie otyli, przyjmujący leki antydepresyjne oraz znajdujący się pod wpływem alkoholu.
Rzecznik prasowy Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego – Jerzy Wiśniewski, poinformował, że Centrale Pogotowia Ratunkowego nie odnotowały wzrostu interwencji w trakcie tego gorącego tygodnia. W samych Katowicach, w miniony weekend, karetki wyjeżdżały 22 razy, głównie do osłabnięć.
Upały to nie tylko problem ludzi, ale również są one zagrożeniem dla przyrody, a w szczególności lasów. Nadmierna aktywność promieni słonecznej wysusza ściółkę leśną, która jest podatna na podpalenia. Dlatego też w obawie przed pożarami w całym województwie istnieje zakaz wchodzenia do lasów, a także przebywania w ich pobliżu. Komenda Wojewódzka Straży Pożarnej w Katowicach odnotowała 15 pożarów lasów - poinformowała rzecznik prasowy Anna Gołębiowska.
Synoptycy uspokajają. Ponad trzydziestostopniowe upały mają trwać jedynie do końca tygodnia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.