REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
18 września 2020 12:01 Materiały prasowe 1.7 tys. odsłon

Rudzkie obchody Święta Szlaku Zabytków Techniki

Podczas tegorocznej Industriady będzie można - wraz z przewodnikiem - podążyć śladami dawnych mieszkańców Kolonii Robotniczej Ficinus - architektonicznej perełki
fot: UM Ruda Śląska

Tegoroczne Święto Szlaku Zabytków Techniki będzie miało swoją odsłonę 26 września. Jak zwykle wśród kilkudziesięciu organizatorów jest Kolonia Robotnicza Ficinus, gdzie w tym roku świętowanie odbędzie się pod hasłem „Na placu wszysko gro”. Zabrzmi żywa muzyka w wykonaniu orkiestry dętej i regionalnych artystów, nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych w postaci warsztatów artystycznych i animacji. Będzie też okazja do zwiedzenia osiedla z przewodnikiem. W rudzkie świętowanie włączy się ponownie Stacja Biblioteka jako obiekt zaprzyjaźniony - poinformował portal netTG.pl Krzysztof Piecha z Urzędu Miasta Ruda Śląska. 

Jedenasta edycja Industriady pod hasłem „Natura w przemyśle” będzie z pewnością inna niż wszystkie poprzednie, ale z pewnością znowu połączy miłośników historii i kultury w obiektach postindustrialnych. 

- Temat bieżącego Święta Zabytków Techniki „Natura w przemyśle” w naszym, tradycyjnym śląskim odbiorze to skojarzenie jednoznaczne: plac – miejsce, które nas ukształtowało i pchnęło w życie, miejsce którego już niejednokrotnie nie ma i za którym tęsknimy - mówi Tomasz Bienek z fundacji Kreatywny Śląsk, współorganizator Industriady na Ficinusie. - Chcemy więc na jeden dzień, podczas Industriady, ożywić na Ficinusie śląski plac, z „żywą” muzyką akcentującą lokalną i regionalną przynależność – dodaje. 

Tradycyjnie już podczas rudzkiej Industriady zabrzmią rytmy Orkiestry Dętej KWK Pokój pod dyrekcją Jacka Kampy (godz. 16.00). - Przed laty w uroczystych chwilach orkiestra koncertowała dla załogi kopalni, rodzin górniczych oraz dla mieszkańców robotniczych osiedli. Dlatego kto inny, jak nie orkiestra dęta, może rozpocząć świętowanie na Ficinusie – mówi Iwona Małyska, koordynator rudzkiej Industriady. Następnie będzie można wysłuchać koncertu zespołu Fifidroki (godz. 16.30), Patryka Filipowicza(godz. 17.15), Marka Makarona Motyki (godz. 18.00), Cocotier (godz. 18.30) i Grzegorza Płonki z zespołem (godz. 19.00). 

Organizatorzy zaplanowali też cykl warsztatów nawiązujących do natury. Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej zaprasza o godz. 12.00 na warsztaty pt. „Nasze tasze”. To zajęcia zdobienia bawełnianych toreb motywami inspirowanymi naturą. Na naszych taszach pojawią się kwiaty, listki czy motylki. Będzie to zależało od inwencji twórczej uczestnika. O godz. 14.00 będzie można wziąć udział w tworzeniu „Łogrodka we krzince” – minikompozycji z żywych roślin we wnętrzu własnoręcznie zdobionej drewnianej szkatułki. Z kolei „Eko krałzy”  (godz. 15.30) to zajęcia dla dzieci ze zdobienia słoików m.in. jutowym sznurkiem, włóczką i drewnianymi ozdobami. Wykonane według własnego pomysłu projekty, uzupełnione o tealight, będą piękną pamiątką z Ficinusa. Ostatni z warsztatów proponowanych przez Muzeum Miejskie dla dzieci rozpocznie się o godz. 17.00. Uczestnicy warsztatu pt. „Drewniane fizymatenta” będą mogli wykonać różne bibeloty z drewnianych części i koralików, np. magnesy, naszyjniki, breloki czy bransoletki. Jak na Industriadę przystało, do wykorzystania będą również metalowe elementy. 

Od godz. 12.00 do 16.00, co godzinę, dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach skubania pierza, przygotowanych przez Rudzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych In-nI. Każdy z uczestników będzie mógł namalować mazakami wzór na poszewce, a następnie przy pomocy prowadzących zajęcia wypełnić wsadem i zszyć swój jasiek. 

Na każdy z tych warsztatów konieczna jest rezerwacja (tel. 32 342 36 06, e-mail:  media@ruda-sl.pl.) Można wziąć udział w maksymalnie dwóch warsztatach, w tym w jednym ze skubania pierza. Liczba miejsc ograniczona. 

Nie zabraknie też animacji i zabaw dla dzieci. Dzięki Muzeum Miejskiemu im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej, które udostępni dawne sprzęty gospodarstwa domowego, będzie można spróbować prania na waszbrecie, szpanowania czy biglowania. Z kolei regionalista Mateusz Kitel z Muzeum Miejskiego opowie, jak dawniej ubierano się na Śląsku (godz. 14.30, scena). Będzie można dowiedzieć się, co składało się na śląski strój ludowy oraz jakie było znaczenie i symbolika jego poszczególnych elementów. Zaprezentowane zostaną haftowane i malowane zopaski i szlajfy, a także jakle, kabotki i kiecki na lejbiku. 

Ponadto organizatorzy zapraszają na spotkanie z Kazimierzem Szymeczko, autorem książki „Gołąbek niepokoju”. O powstawaniu tej i innych książek dla dzieci będzie można porozmawiać z autorem podczas spotkania w Bibliotece Ficinus o godz. 14.00. Będzie też możliwość nabycia książek z autografem autora. 

Obok programu zaplanowanego na scenie i wokół Biblioteki Ficinus (budynek nr 24) od godz. 12.00 do 18.00 (co 1,5 godziny) przy stanowisku Industriady zlokalizowanym przy kościele ewangelickim (wejście od ul. Kubiny) czekać będzie przedstawiciel Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej, z którym można będzie zwiedzić Ficinus i dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o jednej z najstarszych kolonii robotniczych w regionie. 

– Kolonia Robotnicza Ficinus to szczególne miejsce. Jej budynki w niczym nie przypominają typowych ceglanych śląskich familoków. Kto jeszcze nie odwiedził tej architektonicznej perełki, podczas Industriady będzie miał okazję podążyć śladami dawnych mieszkańców Ficinusa wraz z przewodnikiem – zaprasza Krzysztof Gołąb, dyrektor Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Zwiedzanie zacznie się od wnętrza zabytkowego kościoła ewangelickiego, wybudowanego w latach 1901-1902. - Parafia jest nierozerwalnie związana z Ficinusem, dlatego nie wyobrażam sobie Industriady bez naszego udziału – podkreśla ks. proboszcz Sebastian Olencki. 

Żeby wziąć udział w zwiedzaniu, należy się wcześniej zapisać pod nr. tel. 32 342 36 06 lub e-mailem: media@ruda-sl.pl. 

Co ważne, zaplanowane wydarzenia muszą spełniać wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego związane z organizacją imprez kulturalnych. Między innymi uczestnicy Industriady na Ficinusie zobowiązani będą do podania danych kontaktowych i osobowych oraz do złożenia pisemnego oświadczenia w związku ze stanem epidemii COVID-19. Ponadto w pomieszczeniach będą zobligowani do zakrywania ust i nosa, a w plenerze do zachowania odległości bądź noszenia maseczek. 

Organizatorzy zastrzegają również prawo do odwołania poszczególnych punktów lub całej imprezy bądź jej organizacji w całości on-line. 

Również w tym roku do świętowania przyłączy się Stacja Biblioteka, która ponownie została obiektem zaprzyjaźnionym Industriady. Tutaj wydarzenia zaplanowano on-line. – Zdecydowaliśmy, że tegoroczne świętowanie na Stacji Biblioteka w całości przeniesiemy do sieci. Na profilu FB Stacji Biblioteka dostępny będzie link do poszczególnych wydarzeń. Startujemy w samo południe – mówi Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. Między innymi będzie można zobaczyć „Komisorza Hanusika na Chebziu” – bohatera książek M. Melona w interpretacji bibliotekarzy ze Stacji Biblioteka. Zaplanowano też koncert zespołu Tomasza Garbasa
z akompaniamentem szumu kasztanowców i mknących po szynach pociągów. Ponadto odbędzie się pokaz, który poprowadzi ekspertka od tworzenia aranżacji miniaturowych ogrodów w szkle, prezentacja wystawy filatelistycznej, filumenistycznej, numizmatycznej i modeli tworzonych z zapałek oraz warsztaty kreatywne pt. "Opowieści z mchu”. 

Industriada jest świętem Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. To jedyny tego typu festiwal w Europie Środkowo-Wschodniej. Impreza promuje unikalny w skali kraju turystyczny szlak, który zrzesza najciekawsze obiekty związane z przemysłowym dziedzictwem regionu. Reprezentują one tradycję górniczą, hutniczą, energetykę, kolejnictwo, łączność, produkcję wody oraz przemysł spożywczy. Na tej liście znajduje się także kolonia robotnicza Ficinus w Rudzie Śląskiej, która powstała w 1867 roku dla pracowników kopalni Gottessegen. Pomysł Industriady został zainspirowany niemieckim wydarzeniem o nazwie „ExtraSchicht”, organizowanym od 2001 r. w Zagłębiu Ruhry. I edycja Industriady odbyła się 12 czerwca 2010 r. Liczba uczestników tego święta wyniosła blisko 29 tys. i z roku na rok rośnie. 

26 września odbędzie się 11 już edycja tego święta. 36 obiektów w 23 miejscowościach organizuje w sumie 301 wydarzeń. 

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (0) pokaż wszystkie
  • XQUQW
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Górników w kopalni będzie o połowę mniej. Dokąd trafią?
19 grudnia 2024
33.8 tys. odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]