Jeszcze w tym roku ma zostać przyjęty projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Program offshore Polskiej Grupy Energetycznej zakłada wybudowanie do 2030 r. dwóch morskich farm wiatrowych o łącznej mocy do 2,5 GW, oraz kolejnej o mocy 0,9 GW po 2030 r.
Inwestycje związane z offshore sięgają poziomu 130 mld zł. Według Zbigniewa Gryglasa, wiceministra aktywów państwowych i pełnomocnika ministerstwa ds. offshore, założenia te mogą jednak zostać przekroczone. Zakres inwestycji to bowiem ponad 10 GW, a plan zagospodarowania obszarów morskich pozwoli na więcej.
Na lądzie i na morzu
– Plan zagospodarowania obszarów morskich daje dużą perspektywę, on też odróżnia rozwój morskich farm wiatrowych od tego, co działo się na lądzie – podkreśla Zbigniew Gryglas.
Jego zdaniem bardzo istotnym elementem offshore będzie niewątpliwie logistyka, a najlepszym miejscem dla portu logistycznego jest Gdynia, usytuowana najbliżej usadowienia morskich farm wiatrowych.
– Gdynia to najlepsze miejsce na port preinstalacyjny. Myślimy także o porcie operacyjnym jak Władysławowo lub innych miejscach. Chcemy skorzystać z pomocy techników z centrum treningowego OZE, które ma powstać na Śląsku. Będziemy nadal kooperować z polskimi firmami. Podpisaliśmy list z Agencją Rozwoju Przemysłu i poszukujemy firm, które mogą do nas dołączyć. Obecnie jest to Baltic Operator – powiedział Paweł Przybylski z firmy Siemens Gamesa, zajmującej się budową farm.
Program offshore Polskiej Grupy Energetycznej zakłada wybudowanie do 2030 r. dwóch morskich farm wiatrowych o łącznej mocy do 2,5 GW, oraz kolejnej o mocy 0,9 GW po 2030 r. W styczniu 2020 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla Baltica 2 oraz Baltica 3, o łącznej mocy do 2500 MW.
– Prace nad ustawą o morskich farmach wiatrowych są na finiszu. Pozytywnie oceniamy zaakceptowany przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki plan rozwoju sieci PSE na kolejne 10 lat. Bez inwestycji PSE wyprowadzenie mocy z morskich farm wiatrowych nie mogłoby zaistnieć. Patrzymy na to pozytywnie – przyznała Monika Morawiecka, prezes PGE Baltica.
Zapewniła ponadto, że prace projektowe spółki powoli się toczą i zmierzają w stronę podjęcia decyzji inwestycyjnych.
Łańcuch dostaw
Krzysztof Kidawa, prezes Baltic Power z grupy PKN Orlen, zwraca uwagę, że w kraju jest kilka firm polskich, które już teraz działają w Europie i są one poddostawcami firm na Zachodzie.
– Widzimy tych liderów i z nimi rozmawiamy. Aby jednak ich było więcej i żeby oni się wpisali w łańcuch dostaw, to wymagane jest przekazanie know-how. Liczymy, że polskie firmy będą oferować produkty w oparciu o najwcześniejsze technologicznie rozwiązania. To, czym już teraz dysponujemy, to jest możliwość i potencjał, który możemy wykorzystać – zapewnił.
Resort aktywów państwowych stoi na stanowisku, że Polska nie potrzebuje rygorystycznych zapisów, które zmuszałyby inwestorów do zakupu elementów w Polsce, a polskie firmy już teraz są konkurencyjne cenowo.
– Liczę, że w Polsce powstanie także fabryka turbin. Tylko w polskim Bałtyku powstanie ok. 1000 turbin wiatrowych, dochodzi do tego rynek krajów bałtyckich. Będziemy chcieli mieć wpływ na proces certyfikacji. Wystartujemy do tego wyścigu z poziomem zaangażowania w łańcuch dostaw na 40 do 50 proc., a liczę, że skończy się na 90 proc. Będziemy chcieli zastosować umowę sektorową na bazie modelu brytyjskiego – podsumowuje wiceminister Zbigniew Gryglas.
Warto zatem było zadać pytanie, czy naszpikowany wiatrakami Bałtyk zastąpi Polsce Śląsk?
Zdaniem Moniki Morawieckiej, Bałtyk nie zastąpi nam Śląska, a offshore nie będzie odpowiedzią na cały problem naszej energetyki. Będzie za to dużą częścią naszego miksu energetycznego po 2040 r.
O przyszłości energetyki wiatrowej dyskutowano w Katowicach podczas XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.