Czy premier Morawiecki przyjedzie na Śląsk i będzie rozmawiać ze stroną społeczną na temat przyszłości górnictwa i energetyki oraz regionu? Na to pytanie wciąż nie poznaliśmy odpowiedzi. Jednak w najnowszym numerze Górniczej - który do rąk Czytelników oddamy w czwartek, 17 września – wyjaśniamy, jakie są oczekiwania strony społecznej i jak prezentują się plany rządu.
O niepewnej i trudnej przyszłości górnictwa węgla kamiennego mówił także metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc w czasie nabożeństwa w Piekarach Śląskich. Hierarcha apelował o dialog i społeczny spokój. W nowym numerze przedstawiamy obszerne fragmenty homilii arcybiskupa.
O rozstaniu z węglem głośno mówi się także u naszych południowych sąsiadów. O tym, jak wygląda sytuacja w Czechach, mówi prezes spółki wydobywczej OKD Vanda Staňková w rozmowie z red. Kajetanem Berezowskim.
O przyszłości polskiej energetyki rozmawiano nie tak dawno w Katowicach. Jednym z głównych aktorów w procesie zmian ma być wodór. Jednak zdaniem ekspertów, zanim udział węgla w miksie energetycznym spadnie do zera, upłynie wiele czasu, a wiatraki na morzu jednak kopalń nie zastąpią. O tym, jakie wizje mają fachowcy, pisze m.in. red. Aldona Minorczyk-Cichy.
W najnowszym numerze prezentujemy także nowatorski system łączności, z którego korzystają ratownicy z kopalni Knurów-Szczygłowice. Bezprzewodowa łączność to pionierskie rozwiązanie w polskim górnictwie.
Przypominamy także o katastrofie, do której doszło 11 lat temu w kopalni Śląsk, gdzie 1050 m pod ziemią zginęło 20 górników, a kilkudziesięciu zostało rannych. Skromne uroczystości rocznicowe odbędą się w piątek, 18 września. Najpierw zostanie odprawiona msza w parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach, a potem pod pomnikiem znajdującym się przy kopalni zostaną złożone kwiaty.
W nowej Górniczej”przedstawiamy także dalsze losy obiektów po zlikwidowanej kopalni Kazimierz-Juliusz. Spółka Restrukturyzacji Kopalń wyraziła zgodę na przekazanie pokopalnianych zabudowań gminie Sosnowiec. Wszystko wskazuje, że proces ten zakończy się jeszcze w tym roku.
Zachęcamy także do industrialnej turystyki z naszą gazetą. Opisujemy, jak działa największa kopalnia odkrywkowa świata, która znajduje się w USA oraz jak wygląda podziemna turystyka w Jeleniej Górze. Ponadto przypominamy, że tegoroczna Industriada odbędzie się jesienią.
Natomiast w dziale po szychcie przyglądamy się historii kopalni Ziemowit, która posiada swoją Izbę Tradycji. Dzięki niej można odbyć swoistą podróż w czasie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.