Transmisje online gier z każdym rokiem zyskują nowych widzów. Mowa tu zarówno o transmisjach na żywo z największych wydarzeń e-sportowych w naszym kraju, np. Intel Extreme Masters, jak i autorskich streamach realizowanych za pośrednictwem platform wideo takich, jak YouTube, które co miesiąc śledzą miliony widzów. Nic zatem dziwnego, że młodzi ludzie coraz bardziej interesują się tematem, jest on coraz popularniejszy, a co za tym idzie, coraz więcej osób chce dołączyć do grona streamerów. Jak przygotować się do streamowania wideo w sieci? Jaki sprzęt będzie potrzebny?
Jaki sprzęt do streamingu?
Poza umiejętnościami gracza potrzebne jest też zaplecze techniczne, czyli sprzęt, dzięki któremu transmitować możemy swoje dokonania w sieci. Podstawowy sprzęt niezbędny, by live streaming się udał, to: komputer, łącze internetowe, mikrofon, słuchawki, kamera, oprogramowanie. Zacznijmy zatem od początku.
Komputer
Jaki komputer zda egzamin ze streamingu? Nie ma na to pytanie jasnej odpowiedzi. Nie warto też według nas rozpisywać się na temat wymaganej specyfikacji, polecanych podzespołach, bo całość za chwilę i tak stanie się niewystarczająca. Pamiętać musimy, że komputer podczas streamingu musi jednocześnie realizować grę, rejestrować obraz z monitora, rejestrować obraz z kamery, montować je i wysyłać na serwer zewnętrzny w sieci. Zakup komputera, który „jedynie” spełnia maksymalne wymagania sprzętowe gry, nie będzie wystarczający. Komputer musi mieć spory zapas pamięci operacyjnej, by nie dopuścić do opóźnień czy przerw w transmisji.
Łącze internetowe
Ile transferu potrzebujemy przy realizacji streamingu? Choć minimalny upload streamingu HD oscyluje w granicach 3 Mb/s, to Twitch i Netia zgodnie przyjmują, że aby transmisja streamingowa odbywała się płynnie w jakości HD, prędkość wysyłania nie powinna być mniejsza niż 4 Mb/s.
Mikrofon
W Internecie odnajdziemy setki różnych mikrofonów, które wykorzystać możemy przy streamingu. Znów nie widzimy najmniejszego sensu wskazywania dobrych i złych mikrofonów. To, co natomiast trzeba wiedzieć, to fakt, że istnieją dwa rodzaje mikrofonów – kierunkowy i pojemnościowy. Kierunkowy, jak sama nazwa wskazuje, nagrywa dźwięki, które pojawiają się naprzeciw mikrofonu. Mikrofon pojemnościowy będzie rejestrować dużo więcej dźwięków z otoczenia, co może być dla nas niekorzystnym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy nie mamy interfejsu audio pozwalającego na odszumienie sygnału audio w czasie rzeczywistym. Wydaje się zatem, że na początek w zupełności wystarczający będzie mikrofon kierunkowy zintegrowany ze słuchawkami lub krawatowy.
Słuchawki
Słuchawki pozwalają graczowi na lepszą separację dźwięku, który wydobywa się z gry, od tego, który nagrywa mikrofonem. Jeśli chcesz słyszeć to, co się dzieje w grze, a jednocześnie tłumić do maksimum te odgłosy w sygnale dystrybuowanym do widzów, to zainwestuj w słuchawki. Tak jak w przypadku mikrofonu, nie będziemy nawet przez chwilę kusić się o wskazanie Wam lepszych i gorszych modeli. Z naszego doświadczenia istotną rzeczą jest jednak fakt, że w zakupionych słuchawkach spędzać będziemy za jednym razem pewnie kilka godzin. Warto, by były wygodne, lekkie, nie męczyły uszu. Słuchawki dzielimy na otwarte i zamknięte. Główną wadą słuchawek zamkniętych jest brak wentylacji, który może wywołać dyskomfort i nadmierne pocenie podczas długiego użytkowania. Z drugiej strony mamy słuchawki otwarte, których użytkowanie jest dużo bardziej komfortowe, ale emitują one dźwięki także do otoczenia. Wybór pozostawiamy Wam.
Kamera
Wybór kamery do streamingu to sprawa o wiele prostsza. Zasadniczo potrzebujecie kamery, która będzie rejestrować Waszą sylwetkę. Przyda się kamera rejestrująca obraz w jakości HD. Full HD może przydać się, jeśli planujecie realizować streaming, na którym pokażecie swoją postać w szerokim kadrze. Zaryzykujemy jednak stwierdzenie, że wystarczy Wam kamera HD. Godna polecenia jest kamera Logitech HD Pro C920, której cena oscyluje w okolicy 500 zł. Dużo i mało. Wydaje nam się jednak, że ta kamera wystarczy Wam do końca waszej streamingowej przygody.
Oprogramowanie
Godnym polecenia jest OBS Studio, to chyba najpopularniejszy program do streamingu, a co ważne darmowy. Umożliwia m.in. umieszczanie w wideo na żywo dodatkowych okien czy nagrywanie jedynie wycinka ekranu. Są to bardzo pożądane funkcjonalności przez streamerów. Programów do dystrybucji streamingu nie będziemy polecać. Zakładamy, że sami dobrze wiecie, gdzie chcecie transmitować swoje wideo.
Kompletowanie optymalnego sprzętu do streamingu może trwać lata. W zasadzie to proces, który nigdy się nie kończy. Wymagania sprzętowe gier idą wciąż w górę, a z nimi także nasze oczekiwania od sprzętu. Wraz z rozwojem naszego streamingu będziemy ciekawi coraz to nowych rozwiązań, próbować nowego asortymentu. Pisząc ten tekst, mieliśmy na celu wskazać nie konkretne produkty, ale te aspekty wyboru produktów, o których w sieci mało się mówi.
Źródło: https://streamonline.pl/
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.