W przyszłym tygodniu największe znaczenie dla złotego będzie miało zachowanie eurodolara oraz rynków akcji na świecie - powiedział PAP Biznes starszy ekonomista ING Banku Śląskiego, Piotr Popławski. Jego zdaniem polskie obligacje skarbowe w następnym tygodniu będą podążały za rynkami zagranicznymi.
- W najbliższych dniach największe znaczenie dla złotego będzie miało zachowanie eurodolara oraz rynków akcji na świecie. Po posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego widzieliśmy próby podejścia w górę eurodolara i umocnienia się złotego. Nie były to jednak trwałe ruchy ze względu na słabe nastroje na giełdach. W piątek, 11 września, obserwujemy po raz kolejny, że eurodolar próbuje się podnosić, a kurs EUR/PLN spada - powiedział PAP Biznes Piotr Popławski.
Ekonomista uważa, że w następnym tygodniu EUR/PLN powinien nadal zostać powyżej 4,40, najpewniej w okolicy obecnych poziomów. Według niego dane z kraju w najbliższych dniach nie powinny mieć dużego znaczenia dla PLN.
- Większy wpływ na krajową walutę będą miały czynniki zewnętrzne, takie jak wspomniane już nastroje na giełdach oraz trend na EUR/USD. W naszej ocenie, gdy tylko skończą się spadki na giełdach, EUR/USD powinien zaatakować poziom 1,20 - dodał.
Rynek długu
- Na rynku długu sytuacja wygląda podobnie jak na rynku walutowym. Prawdopodobnie polskie obligacje skarbowe w następnym tygodniu będą podążały za rynkami zagranicznymi. Należy jednak zwrócić uwagę na bardzo małą płynność na krajowym rynku długu. Dlatego możliwe są spore zmiany rentowności w ciągu poszczególnych dni, ponieważ nie ma z kim handlować. Spodziewamy się lekkich wzrostów rentowności - powiedział Piotr Popławski.
Zdaniem ekonomisty poza zmianami na rynkach bazowych, drugim najważniejszym czynnikiem wpływającym na polskie obligacje będzie podaż papierów skarbowych na przełomie roku.
- Rynek cały czas zastanawia się jaka będzie podaż długu. Uważamy, że podaż na przełomie roku będzie nadal niewielka. Jednak należy zwrócić uwagę, że jest kilka banków, które uważają inaczej - wskazał.
Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 0,676 proc. (-0,8 pb), a niemieckich -0,472 proc. (-4,6 pb).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.