Czy można pomnożyć te dwie czterocyfrowe liczby bez użycia kalkulatora? Z pewnością większość z nas odpowie, że nie. Jednak jest to jednak możliwe, co zademonstruje Łukasz Dawidowski w czasie spotkania: „Jak liczyli nasi rodzice, dziadkowie...?” Odbędzie się ono w ramach Śląskiej Nocy Naukowców, która przewidziana jest na 24 września 2010 r. - dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez Pawła Dosia, rzecznik prasowego Politechniki Śląskiej.
Zajęcia, które poprowadzi Dawidowski będą dotyczyć także historii rozwoju liczb oraz sposobów liczenia – od znanych w starożytności do najbardziej współczesnych. Zaplanowany jest także pokaz działania suwaka logarytmicznego, który do niedawna był nierozerwalnie związany z pracą każdego inżyniera.
Wzorem ubiegłego roku, Śląską Noc Naukowców wspólnie organizują Uniwersytet Śląski, Akademia Ekonomiczna w Katowicach, Politechnika Śląska. W tym roku do współpracy włączyła się również Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a zakres terytorialny wydarzenia obejmie nie tylko Gliwice i Katowice, ale również Rybnik, Zabrze, Sosnowiec i Cieszyn.
Projekt „Europejskiej Nocy Naukowców” powstał w 2005 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach 6. Programu Ramowego roku i od tamtej pory cieszy się niesłabnącą popularnością wśród miłośników nauki. Celem przyświecającym twórcom „Nocy” było zachęcenie młodych ludzi do nieustannego poszerzania wiedzy i wyboru zawodu naukowca. Równie ważne było zatrzymanie odpływu absolwentów uczelni Europejskich do pracy w Stanach Zjednoczonych oraz nakłonienie ich do poszukiwania pracy na Starym Kontynencie.
Od 2005 roku do chwili obecnej w ramach „Europejskiej Nocy Naukowców” w ostatni piątek września we wszystkich krajach Unii Europejskiej odbywają się wykłady, pokazy, odczyty, wystawy i konkursy. To wtedy właśnie nauka wychodzi do zwykłych ludzi, a naukowcy odkrywają przed uczestnikami swoje drugie oblicze. Każde z wydarzeń udowadnia, że nauka nie musi być nudna i że każdy, choć na jedną noc, może zostać naukowcem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.