Jeżeli środowe, 9 września, nieoficjalne doniesienia o jastrzębim wydźwięku komunikatu po posiedzeniu EBC okażą się prawdziwe, złoty ma szansę się umocnić, jednak do tego czasu notowania powinny być relatywnie stabilne - oceniają ekonomiści. W tym scenariuszu rentowności SPW mogą przejściowo wzrosnąć, jednak w nieco dłuższym terminie powinny iść w dół.
- Na dzień przed czwartkowym posiedzeniem EBC EUR/PLN jest dosyć stabilny i waha się wokół 4,45. Do jutrzejszej konferencji nie powinno się wiele zmienić, choć w ostatniej godzinie widzimy wyraźne umocnienie się euro wobec dolara. Pojawiły się nieoficjalne i niepotwierdzone doniesienia, że komunikat po posiedzeniu będzie pozytywny dla gospodarki i nie byłby on gołębi, tak jak dotychczas oczekiwał rynek, a miałby być bardziej jastrzębi - powiedział PAP Biznes ekonomista Santander BP, Marcin Sulewski.
Ocenił, że w najbliższych dniach notowania walut będą zależeć w głównej mierze od czwartkowego posiedzenia EBC.
- Kluczowy będzie wydźwięk konferencji. Notowania złotego rozpatrujemy przez pryzmat eurodolara i jeżeli komunikat EBC rzeczywiście nie będzie zbyt gołębi i zgodny z dzisiejszymi doniesieniami, to EUR/USD miałby szansę odbić po ostatnich spadkach, a to byłoby korzystne dla złotego - powiedział.
Dodał, że w takim scenariuszu EUR/PLN mógłby zniżkować w stronę 4,42. Zakładając gołębie nastawienie EBC, czyli zaskoczenie wobec środowych informacji, ruch w górę nie powinien przekroczyć 4,48.
Rynek długu
W środę na krajowym rynku długu rentowności SPW lekko zniżkują na całej długości krzywej. Sulewski zauważył, że krajowy rynek nie podąża za papierami niemieckimi, których dochodowości rosną ze względu na panujące na giełdach odbicie po dynamicznych wtorkowych spadkach.
- Jeżeli posiedzenie EBC miałoby wywołać jakąś silniejszą reakcję na rynku długu, krajowe obligacje w perspektywie najbliższych dni powinny zachowywać się podobnie jak Bund. W przypadku jastrzębiej wypowiedzi dochodowości mogą przejściowo rosnąć, sądzę jednak, że w nieco dłuższej perspektywie rentowności SPW powinny iść w dół - powiedział Sulewski.
Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 0,67 proc. (bez zmian), a niemieckich -0,477 proc. (+1,8 pb).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.