Licząca niemal sto lat zapora wodna na rzece Kwisie na Pogórzu Izerskim ma zostać zmodernizowana. Prace koncepcyjne mają zostać podjęte w przyszłym roku.
Na Kwisie pomiędzy Leśną i Gryfowem Śląskim znajdują się dwa jezior zaporowe i dwie elektrownie wodne. Remont ma objąć zaporę na Jeziorze Złotnickim, położonej na północ od wsi Złotniki Lubańskie. Funkcjonuje ona już od niemal stu lat. Jej budowę rozpoczęto w 1919 r. Tuż poniżej zapory wzniesiono budynek elektrowni wodnej, którą 20 listopada 1924 r. oddano do użytku.
- Zarówno cały stopień wodny, jak i budynek elektrowni wraz z wyposażeniem technologicznym poddawany jest okresowym zabiegom eksploatacyjnym i remontowym, dzięki czemu do dnia dzisiejszego pozostaje w dobrej kondycji technicznej. Ze względu na upływający czas i zużycie materiałów, użytych do budowy stopnia na przełomie lat 1922-1923, wykonana zostanie modernizacja stopnia wodnego w zakresie mechanicznym, budowlanym i elektrycznym. Na wyżej wymienione pracę spółka w roku 2021 przygotuje dokumentację techniczną oraz formalnoprawną - informuje Anna Ciszewska-Swat, specjalista do spraw komunikacji w spółce Tauron Ekoenergia.
Kamienno-betonowa zapora na Kwisie koło Złotników Lubańskich ma 36 m wysokości oraz 168 m długości w koronie. Pod względem wysokości złotnicka zapora zajmuje więc czwarte miejsce w polskich Sudetach. Szerokość zapory w koronie wynosi 5 m, natomiast w stopie - 27 m. Powierzchnia Jeziora Złotnickiego to 120 ha, a więc jest ono trzy razy większe od państwa Watykan. Funkcjonująca przy zaporze elektrownia wodna Złotniki posiada trzy generatory zbudowane w 1921 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.