Niejeden przedsiębiorca dąży do tego, aby zminimalizować ponoszone koszty inwestycyjne. Wbrew pozorom sposobów na zaoszczędzenie gotówki jest wiele, a więc przed podjęciem ostatecznej decyzji, dobrze jest dowiedzieć się, czy istnieją tańsze alternatywy. Jeśli potrzebujesz przestrzeni magazynowej, to weź pod uwagę hale namiotowe. Po pierwsze są one tańsze niż obiekty murowane lub drewniane, a po drugie konstrukcja może zostać oddana do użytku nawet po kilkudziesięciu dniach od daty rozpoczęcia budowy. Oczywiście hale namiotowe wybierane są również przez osoby prywatne, m.in. rolników, którzy potrzebują obiektu do składowania maszyn lub płodów rolnych.
Stała kontra tymczasowa
Nie każdy wie, że hala namiotowa może mieć zarówno charakter stały, jak i tymczasowy. W pierwszym przypadku potrzebujemy oczywiście pozwolenia na budowę. Jeśli jednak interesuje nas obiekt mobilny, który będzie użytkowany w danym miejscu krócej niż 180 dni, to wystarczy zgłoszenie. Pozwala to znacząco ograniczyć liczbę formalności.
Warto zaznaczyć, że hala tymczasowa może zostać przeniesiona w inne miejsce. Bywa tak, że dopiero po pewnym czasie decydujemy się na przekształcenie jej w obiekt stały. Ważne jest jednak to, aby przestrzegać obowiązujących terminów. Doświadczeni fachowcy z pewnością udzielą niezbędnego wsparcia.
Parametry konstrukcji
Każda hala magazynowa musi zostać zaprojektowana w oparciu o indywidualne wymagania oraz potrzeby użytkownika. Duże znaczenie ma również miejsce, gdzie będzie się ona znajdować. Uwzględnia się m.in. strefy śniegowe oraz inne czynniki zewnętrzne, które mogłyby negatywnie wpłynąć na konstrukcję obiektu. Wszystko to sprawia, że jest on równie wytrzymały, co budynek murowany.
Przez kilkadziesiąt lat może znajdować się w nienaruszonym stanie, o ile tylko będzie systematycznie konserwowany. Poziom ergonomii również znajduje się na wysokim poziomie. Nie trzeba więc martwić się o bezpieczeństwo osób przebywających w magazynie czy też przechowywanych pojazdów, maszyn, urządzeń, narzędzi i innych towarów.
Izolacja termiczna
Mogłoby się wydawać, że hala namiotowa nie nadaje się do użytku zimą. Nie jest to prawdą! Na specjalną uwagę zasługują konstrukcje wyposażone w nowoczesną izolację termiczną. Znajdują się one w ofercie renomowanych firm. To właśnie wspomniana izolacja chroni przed nadmiernym ubytkiem ciepła z wnętrza obiektu, a tym samym gwarantuje komfort cieplny.
Istnieje możliwość wdrożenia systemu grzewczego – jest to niezbędne, jeśli magazyn będzie wykorzystywany do pracy nawet w mroźne dni. Wiadome jest, że hale namiotowe posiadają również wydajny układ wentylacyjny, co chroni przed gromadzeniem się szkodliwych dla zdrowia oparów, a nawet wilgoci, która mogłaby spowodować rozwój pleśni czy też grzybów. W lecie z kolei obiekty izolowane nagrzewają się o wiele wolniej, co również jest korzystne. Czym dokładnie różnią się warianty izolowane od nieizolowanych, można przeczytać na przykładzie hal namiotowych Grupy Łukasiuk.
Koszt budowy oraz konserwacji
Namiotowa hala magazynowa jest doskonałą opcją dla tych, którzy posiadają ograniczony budżet. Faktem jest, że budowa takiego obiektu jest znacznie tańsza niż budynku murowanego. Ponadto, jeśli do współpracy wybierzemy ekspertów, czas budowy zwykle nie przekracza jednego miesiąca – wznoszenie konstrukcji odbywa się przez cały rok, ponieważ mamy tutaj do czynienia z małą liczbą prac mokrych.
Cena końcowa zależy od wielu czynników m.in.:
- wielkości magazynu,
- złożoności projektu,
- wybranego systemu grzewczego,
- sposobu wykończenia obiektu z zewnątrz.
Pamiętajmy, że konserwacja powinna odbywać się regularnie – teoretycznie może być ona wykonywana samodzielnie, jednak czasami rozsądniej jest skorzystać z usług ekspertów, aby mieć pewność, że wszystkie niezbędne czynności zostały wykonane prawidłowo.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.