Pomimo większego apetytu na ryzyko, na rynku walutowym nie powinna w tym tygodniu występować duża zmienność - powiedział PAP Biznes główny ekonomista XTB Przemysław Kwiecień. Z kolei na krajowym rynku długu popyt i podaż równoważą się.
- Wydaje się, że w najbliższych dniach nie będziemy obserwowali dużych ruchów na rynku walutowym. Z jednej strony ciągle występuje presja na dolara amerykańskiego. Z drugiej, potencjał euro, aby dalej się umacniać, jest już dość ograniczony. Dodatkowo dalsze umocnienie euro z punktu widzenia Europejskiego Banku Centralnego będzie niepożądane - powiedział PAP Biznes Przemysław Kwiecień.
Ekonomista nie spodziewa się wybicia - zarówno górą, jak i dołem - z przedziału obecnej konsolidacji EUR/PLN, który wynosi 4,38-4,42.
- Poziom 4,4 na EUR/PLN został na razie delikatnie naruszony. Jednak zejście poniżej tego poziomu, przy bardzo sprzyjających okolicznościach tj. większy apetyt inwestorów na ryzyko, nie wywołało większego ruchu - dodał.
Rynek długu
- Po wystąpieniu Jerome'a Powella na wirtualnym sympozjum w Jackson Hole, rentowności obligacji skarbowych w Stanach Zjednoczonych trochę wzrosły. Było to dość zaskakujące, ponieważ wydawało się, że zapowiedź Powella powinna raczej wpływać negatywnie na rentowności - powiedział Przemysław Kwiecień.
W temacie krajowych obligacji skarbowych, ekonomista nie spodziewa się dużych zmian w tym tygodniu.
- Obecnie wydaje się, że zarówno popyt, jak i podaż nie mają siły, aby pójść dalej. Od kilku miesięcy uważam, że rynek 10-letnich obligacji skarbowych konsoliduje się w okolicy 1,3 proc. - ocenia.
W poniedziałek Bank Gospodarstwa Krajowego podał, że przeprowadzi we wrześniu jeden przetarg sprzedaży obligacji. BGK zaoferuje papiery serii FPC0725, FPC0630 oraz FPC0733.
Z kolei Ministerstwo Finansów poinformowało, że planuje we wrześniu przeprowadzić dwa przetargi zamiany obligacji: 3 IX i 17 IX, ale nie planuje przeprowadzać przetargów sprzedaży obligacji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.