WIG20 pogłębił spadki w drugiej części dnia i zakończył piątkowe, 28 sierpnia, notowania niemal 1 proc. pod kreską. Spadkom oparły się małe i średnie spółki, których indeksy zakończyły sesję niewielkimi wzrostami.
- Początek dnia na rynkach był dosyć słaby. Rezygnacja premiera Japonii Shinzo Abe podnosi ryzyko polityczne, przez co pojawiła się mała fala awersji do ryzyka. Po południu te straty zostały w znacznej części odrobione, jednak przed zamknięciem notowań w Europie na głównych indeksach pojawiła się kolejna fala spadkowa. Są to stosunkowo niewielkie ruchy i rynek traktuje je raczej jako korektę - powiedział PAP Biznes analityk DM mBanku Kamil Jaros.
- WIG20 odstawał od głównych indeksów i trzymał się słabiej radzących sobie dzisiaj EM. Indeksy w USA znajdują się blisko swoich szczytów, więc siłą rzeczy WIG20 nawet jak pozostanie bierny, to nie powinien w najbliższych dniach spadać. Rozpoczyna się wrzesień, będzie rosła zmienność i możliwe jest wyjście z konsolidacji. Kierunek tego wyjścia jest na ten moment zagadką - dodał.
Zwrócił uwagę, że statystycznie wrzesień jest dla giełd najgorszym okresem, co może odcisnąć piętno na zachowanie rynku i zwiększa ryzyko wyjścia dołem z konsolidacji.
Na piątkowym zamknięciu WIG20 zniżkował o 0,9 proc. do 1.829,79 pkt., WIG stracił 0,55 proc. do 52.237,26 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 0,3 proc. do 3.712,49 pkt., a sWIG80 zyskał 0,25 proc. do 14.730,94 pkt.
Obroty na GPW wyniosły 707 mln zł, z czego 506 mln zł przypadło na spółki z WIG20. Inwestorzy najczęściej handlowali akcjami CD Projektu (159 mln zł) oraz Orlenu (63 mln zł).
W pierwszej części dnia WIG20 pozostawał lekko na minusie, wybijając się jedynie przejściowo nad kreskę. Po południu spadki przybrały na sile i indeks zakończył notowania blisko 1 proc. pod kreską. Nie pomogły mu notowania USA, które po pozytywnym otwarciu zaczęły kierować się w dół.
W momencie zamknięcia piątkowej sesji na GPW niemiecki DAX tracił 0,6 proc., a S&P 500 zwyżkował o 0,2 proc., a DJI rósł o 0,1 proc.
W ujęciu sektorowym 7 z 15 branż zwyżkowało, przy czym odzież wzrosła o 1,2 proc. Paliwa straciły 2,2 proc.
W WIG20 najmocniej zniżkowały: Lotos - o 3,3 proc., Orlen - 0 2,8 proc. i mBank - o 2,5 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.