Już za kila dni zacznie działać Katowicka Karta Mieszkańca (KKM), uprawniająca do zniżek m.in. przy korzystaniu z miejskich instytucji kultury oraz ośrodków sportu i rekreacji, a w przyszłości także z komercyjnych punktów usługowych.
Chodzi o premiowanie osób, które są zameldowane w Katowicach i w tym mieście płacą podatki - wyjaśniają przedstawiciele lokalnych władz.
Wdrożenie KKM było jednym z głównym zobowiązań wyborczych prezydenta Marcina Krupy z 2018 r. Prace nad jej uruchomieniem rozpoczęły się po wyborach i dobiegły końca w sierpniu br. Jak podał w piątek, 28 sierpnia, Urząd Miasta Katowice, pierwsi mieszkańcy będą mogli już 1 września założyć karty w wersji elektronicznej - na smartfony. KKM można będzie również pozyskać w wersji plastikowej, jak i przypisać ją do posiadanej już bankowej karty płatniczej.
- Głównym celem Katowickiej Karty Mieszkańca jest premiowanie osób, które są zameldowane w Katowicach i właśnie tutaj odprowadzają podatki. Dzięki tym pieniądzom budujemy m.in. nowe baseny, place zabaw, utrzymujemy zieleń czy też organizujemy szereg wydarzeń kulturalnych i sportowych. Dlatego właśnie mieszkańcy Katowic muszą być traktowani w naszym mieście priorytetowo - zaznaczył Krupa.
KKM będzie uprawniała do szeregu zniżek, a także scalała już istniejące programy, takie jak "Aktywny Senior", "Babcia, dziadek i ja w Katowicach" czy też "Nas Troje i Więcej". Karta umożliwi zniżki m.in. przy korzystaniu z instytucji kultury oraz ośrodków sportu i rekreacji.
Np. za korzystanie z nowo wybudowanych w mieście basenów katowiczanie dzięki KKM będą płacić 8 zł za godzinę, a osoby spoza miasta - 16 zł. O połowę mniej mieszkańcy miasta zapłacą też za parkowanie w Strefie Kultury, otrzymają zniżkę sięgającą nawet 50 proc. m.in. na bilety do Muzeum Historii Katowic, Teatru "Ateneum", wydarzenia realizowane przez Katowice Miasto Ogrodów - Instytucję Kultury im. K. Bochenek, na obiekty MOSiR - siłownie i kąpieliska Bugla oraz Rolna - wyliczał prezydent.
W kolejnych miesiącach do projektu KKM przystąpią także partnerzy komercyjni, którzy będą proponować katowiczanom swoje usługi z określoną bonifikatą. Jak wyjaśnił naczelnik wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miasta Katowice Maciej Stachura, przystąpienie do tego programu zadeklarowali już właściciele sklepów czy punktów usługowych.
Z KKM będą mogły korzystać nie tylko osoby zameldowane w Katowicach na pobyt stały lub te, które rozliczają w tym mieście podatek dochodowy od osób fizycznych, ale też osoby w wieku do 18 lat przebywające w katowickich placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz ich wychowawcy i dyrektorzy tych placówek. Każda karta będzie imienna, będzie nią się mógł posługiwać jedynie jej posiadacz.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.