W najbliższy czwartek, 27 sierpnia, do rąk Czytelników oddamy wyjątkowy numer „Górniczej”. Znajdzie się w nim bowiem dodatek poświęcony 40-leciu NSZZ Solidarność. Tym samym Wydawnictwo Górnicze - wydawca „Górniczej” i portalu netTG.pl - włączyło się w obchody 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, które dały początek „S”.
W dodatku prezentujemy historię powstania największego związku zawodowego, który przyczynił się do upadku komunizmu w Europie. Prezentujemy archiwalne zdjęcia oraz zachęcamy do lektury wywiadów.
- Dzisiejsza Solidarność jest inna, bo też mamy zupełnie inne realia. Wtedy przeciwnik był zdefiniowany, można powiedzieć, że cały naród był przeciwko tamtemu systemowi. Teraz, wbrew pozorom, bywa nam ciężej niż „za komuny”, a bycie w Solidarności, czy kierowanie nią, niezależnie od tego, na jakim szczeblu, jest trudne. Tak jest zdecydowanie w prywatnych zakładach pracy, a przypomnę, że jeszcze kilka lat temu działaczy Solidarności w prywatnych firmach po prostu wyrzucano z pracy – mówi lider śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz w rozmowie z red. Anną Zych.
Natomiast dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach dr Andrzej Sznajder mówi m.in. o legendarnych postulatach.
- 21 postulatów gdańskiego międzyzakładowego komitetu strajkowego tak naprawdę nie zostało zrealizowanych w pełni do dziś, a o niektóre, jak np. wolne soboty czy niedziele, znowu trzeba się upominać. Te 21, ale tak naprawdę o wiele więcej postulatów zgłaszanych przez setki strajkujących zakładów pracy, dotyczyło jednak w większości spraw socjalno-bytowych, wynagrodzeń, warunków pracy, dostępu do mieszkań, przedszkoli, wielu innych życiowych spraw. Te najważniejsze jednak dotyczyły swobody organizowania się w związek zawodowy, ograniczenia cenzury, możliwości swobodnego wypowiadania się, swobody wyznawania religii. To te właśnie postulaty stanowiły cios w monolit tamtego systemu, którego istotą była pełna kontrola władzy politycznej nad życiem obywateli – mówi szef katowickiego IPN.
Nowy numer „Górniczej” to spojrzenie na wyniki, które zaprezentowały spółki po pierwszym półroczu. Za sobą mają to już KGHM Polska Miedź, PGNiG, JSW oraz Tauron Wydobycie. Tym dwóm ostatnim spółkom poświęcamy szczególną uwagę.
Przypominany także o kolejnym spotkaniu zespołu, który ma opracować plan ratunkowy dla polskiego górnictwa. Rozmowy mają odbyć się w piątek w Katowicach.
Zachęcamy również do lektury tekstu o maszynach, do których trzeba mieć... serce. Takie szczególne maszyny wyciągowe działają w ruchu Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit. Mają one blisko sto lat.
W dziale Po szychcie prezentujemy natomiast Pawła Kwaśniewskiego, którego pasją są szachy. Na co dzień pracuje w ruchu Ziemowit, a także występuje w lidze polskiej i niemieckiej. Obecnie szykuje się do wrześniowych rozgrywek w ramach Szachowych Mistrzostw Polski Górników w Ustroniu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.