Poniedziałkowa, 24 sierpnia, sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się wzrostami głównych indeksów. S&P 500 i Nasdaq rozpoczęły tydzień od rekordów. Inwestorzy mają nadzieję na szerszy dostęp do nowych metod leczenia Covid-19 i złagodzenia napięć w relacjach USA-Chiny.
Indeks Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 1,35 proc. do 28 308,46 pkt. S&P 500 zwyżkował o 1,00 proc. do 3431,28 pkt. Nasdaq Comp. wrósł o 0,60 proc. do 11 379,72 pkt.
S&P500 i Nasdaq Comp. wyznaczyły na zamknięciu nowe rekordowe poziomy. Pierwszy z indeksów ma za sobą 4 tygodnie wzrostów, a drugi sześć. DJI brakuje do rekordu sprzed pandemii, ustanowionego w lutym, niecałe 5 proc.
70-procentowy rajd od początku roku kontynuuje Apple, którego akcje drożały w poniedziałek 2,5-3 proc., po 8-procentowej zwyżce tylko w ubiegłym tygodniu. Zyskiwały także walory innych gigantów technologicznych (np. Amazon, Microsoft), a także linii lotniczych.
Zwyżkom w USA przewodził sektor energetyczno-paliwowy.
Rosły też akcje linii lotniczych i operatorów wycieczkowców, gdyż najnowsze dane o koronawirusie w USA pokazują spadek nowych przypadków zakażeń. Ponad 9 proc. zyskały United Airlines i American Airlines. Carnival wzrósł również 9 proc., Norwegian Cruise Line 7 proc., a Royal Caribbean 4 proc.
AstraZeneca, firma farmaceutyczna zaangażowana w rozwój szczepionki przeciw Covid-19 wraz z Uniwersytetem w Oxfordzie, zyskała 2,5 proc.
Sentyment wyznaczają na początku tygodnia informacje o perspektywach walki z koronawirusem w USA i relacjach Waszyngtonu z Pekinem.
- Wydaje mi się, że coś interesującego może się pojawić w nadchodzących tygodniach i miesiącach. Moim zdaniem, jest całkiem możliwe, że liczba przypadków Covid-19 spadnie we wrześniu poniżej 10 tys. dziennie. USA staną się wkrótce najbezpieczniejszym miejscem na świecie. A jeśli to się sprawdzi, kapitał będzie szukał USA, co oznacza, że akcje będą dalej rosły - powiedział Tom Lee, szef działu analiz Fundstrat Global Advisors.
Amerykańska federalna Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) wydała w niedzielę zezwolenie na stosowanie w nagłych wypadkach osocza rekonwalescencyjnego w leczeniu Covid-19. Agencja uznała, że znane i potencjalne korzyści nowej metody przewyższają znane i potencjalne ryzyka związane z jej stosowaniem. Prezydent USA D. Trump powiedział w niedzielę, że leczenie osoczem zmniejsza śmiertelność przypadków Covid-19 o 35 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.