Nowy blok węglowy w elektrowni Taurona w Jaworznie został zsynchronizowany z siecią - poinformowła spółka w komunikacie. "Dokończenie rozruchu i przekazanie bloku 910 MW do eksploatacji, jest priorytetem wszelkich decyzji i działań podejmowanych przy realizacji bloku" - napisano w komunikacie.
Nowy blok 910 MW, zgodnie z deklaracją wykonawcy, do eksploatacji zostanie przekazany w połowie listopada, a od 1 stycznia 2021 r. będzie uczestniczył w Rynku Mocy.
- Porozumienie podpisane z Rafako było kluczowe dla przywrócenia sprawnej realizacji projektu. Wypracowane rozwiązania zostały wdrożone, rozpoczął się ponowny rozruch jednostki – tłumaczy Adam Kampa, prezes zarządu Nowe Jaworzno Grupa Tauron. Dodał, że liczy na to, iz uzgodniony termin przekazania jednostki do eksploatacji, będzie tym ostatecznym.
Przypomnijmy, że pierwotny termin oddania bloku upłynął 15 lutego, jednak w ostatniej fazie testów doszło do awarii. Na początku marca konsorcjum Rafako-Mostostal, będące wykonawcą bloku, projektantem kotła oraz podmiotem odpowiedzialnym za uruchomienie szacowało, że w związku z usterką dodanie bloku do eksploatacji powinno nastąpić do 31 lipca. W maju właściciel elektrowni poinformował, że oddanie do użytku nowego bloku na węgiel kamienne o mocy 910 MW w elektrowni Jaworzno III zostało przesunięte do 15 listopada.
Zgodnie z zapisami aneksu do porozumienia z wykonawcą bloku, zmodernizowane i zoptymalizowane zostały palniki węglowe. Zainstalowane zostało także dodatkowe opomiarowanie i oprzyrządowania dysz palników pyłowych, tak by znacząco zwiększyć kontrolę procesu podawania paliwa, a co za tym idzie bezpieczeństwo pracy kotła. Zasady wykonywania przez Rafako tych prac zostały wpisane do kontraktu. Wypracowane i uzgodnione rozwiązania, pozwoliły na przeprowadzenie prac optymalizacyjnych oraz ponowne rozpoczęcie rozruchu jednostki.
- Obecnie koncentrujemy się na obszarze kotłowym. Doświadczenia pozyskane w trakcie realizacji wcześniejszych prac rozruchowych były cenną lekcją i są nieustannie wykorzystywane w trakcie realizacji bieżących zadań. Wyniki przeprowadzonej niedawno inspekcji kotła potwierdziły, że wprowadzone zmiany i optymalizacja dysz, jak do tej pory, zdały egzamin – mówi Adam Kampa. Wyjaśnia, że obecnie trwa uruchamianie, regulacja i optymalizacja poszczególnych układów bloku.
Formuła realizacji inwestycji, poza kontraktem głównym, zakładała realizację dwunastu umów na wykonanie instalacji pomocniczych i towarzyszących bloku m.in. nawęglania czy wyprowadzenia mocy. Wszystkie zostały realizowane i przekazane do eksploatacji zgodnie z przyjętymi harmonogramami.
"Blok 910 MW ma pełnić rolę stabilnego i bezpiecznego źródła energii, niezależne od warunków pogodowych. Jednostka, począwszy od przyszłego roku, będzie także realizowała kontrakty mocowe" - poinformował Tauron w czwartkowym komunikacie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.