W związku z planowanymi zwolnieniami grupowymi w PG Silesia, Związek Zawodowy Górników w Polsce przy PG Silesia wystosował pismo do wicepremiera Jacka Sasina, w którym oczekuje "takich samych działań osłonowych jak dla górników zatrudnionych w spółkach Skarbu Państwa".
Zwolnienia mają zostać przeprowadzone w okresie od września br. do marca 2021 r. Pracę może stracić maksymalnie 250 pracowników czechowickiej kopalni, która – aby przetrwać – musi znaleźć inwestora.
– Zwolnienia mają związek ze wstrzymaniem prac przygotowawczych. Zgodnie z ustaleniami, kopalnia do końca 2021 r. ma wydobyć węgiel z czterech ścian. W przypadku dwóch ostatnich prace przygotowawcze jeszcze trwają, ale wkrótce mają się zakończyć. Wszystkie prace przygotowawcze w czwartym kwartale zostaną wstrzymane. To oznacza, że będziemy musieli przydzielić pracownikom wykonującym do tej pory prace w przodkach inne zadania w taki sposób, by zapewnić ciągłość wydobycia udostępnionych już ścian. Wprowadzone ograniczenia w wydobyciu nie pozwolą jednak przydzielić nowych zadań wszystkim pracownikom kopalni. Niestety dla części osób będą oznaczały konieczność znalezienia zatrudnienia poza PG Silesia. 250 osób to maksymalna liczba górników. Będziemy się starali dla największej liczby pracowników znaleźć inne zajęcia, a dla tych, którzy stracą pracę, znaleźć inne formy wsparcia – powiedziała Małgorzata Bajer, rzeczniczka PG Silesia.
Kopalnię Silesia w 2010 r. kupił czeski koncern EPH. Zakład jest obecnie największą prywatną kopalnią w Polsce i zatrudnia ok. 1,7 tys. osób. Przypomnijmy, że pod koniec kwietnia br. Daniel Křetínský, do którego należy EPH, zapowiedział, że wycofuje się z węglowego biznesu w Polsce. Jak argumentowali przedstawiciele koncernu, prowadzenie działalności operacyjnej w czechowickiej kopalni jest „nieuzasadnione ekonomicznie”. Wskazywali, że niekorzystny wpływ na sytuację w branży węglowej mają: wzrost cen emisji CO2, wzrost wynagrodzeń i epidemia koronawirusa.
Poniżej treść pisma Związku Zawodowego Górników w Polsce przy PG Silesia do wicepremiera Jacka Sasina.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK