O 18 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku spadło wydobycie w ciągu pierwszego półrocza w kopalni North Antelope Rochelle w Wyoming. Ta największa na świecie odkrywka węgla kamiennego odpowiada za 12 proc. wydobycia surowca w USA.
W efekcie, jak poinformował serwis internetowy Financial Times, wartość zakładu obniżyła się o 1,4 mld dolarów.
Według Energy Information Administration, w ostatniej dekadzie ponad 100 amerykańskich elektrowni węglowych zostało przystosowanych do spalania gazu. Zdolności wytwórcze węgla w USA na koniec 2019 r. spadły o ponad jedną czwartą w stosunku do szczytu z 2011 r.
Przypomnijmy, że – jak pisaliśmy już w Górniczej – w ubiegłym roku produkcja węgla w USA spadła do najniższego poziomu od 1978 r.
„Blokady i szkody gospodarcze spowodowane pandemią koronawirusa zmniejszyły popyt na energię elektryczną w USA o 4 proc., a węgiel traci udział na rzecz gazu i źródeł wiatrowych” – poinformowała spółka Peabody Energy, właściciel kopalni North Antelope Rochelle.
W swoich ostatnich prognozach agencja Moody’s wprost informuje, że „im dłużej trwa pandemia, tym więcej zobaczymy wcześniejszych likwidacji elektrowni węglowych i trwałego zmniejszenia popytu na węgiel”.
Jak poinformował niedawno serwis cire.pl, w drugim kwartale br. Peabody Energy odnotowała przychody w wysokości 626,7 mln dolarów, tj. o 45 proc. mniej niż w tym samym okresie 2019 r., i stratę netto w wysokości 1,5 mld dolarów łącznie z odpisem, w porównaniu do 40 mln dolarów zysku netto rok wcześniej. Na koniec czerwca firma odnotowała 4,9 mld dolarów aktywów ogółem, w porównaniu z 6,5 mld dolarów na początku roku. Peabody Energy podała też, że w ostatnich miesiącach zlikwidowano 1000 miejsc pracy.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.