Środowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się mocnymi wzrostami, a S&P 500 znajduje się już tylko minimalnie poniżej swojego historycznego rekordu. Inwestorzy nadal liczą na uchwalenie kolejnego pakietu stymulacyjnego w Kongresie.
Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł 1,05 proc. i wyniósł 27 976,84 pkt. S&P 500 zwyżkował 1,40 proc. i wyniósł 3380,35 pkt. Nasdaq Comp. poszedł w górę 2,13 proc., do 11 012,24 pkt.
Facebook, Amazon, Alphabet i Netflix zyskały po minimum 1,5 proc. Microsoft i Apple podrożały po prawie 3 proc.
Zniżkowały z kolei firmy, które mają najmocniej zyskać na powrocie gospodarki do normalności. Zniżkowały też banki, w tym JPMorgan Chase, Bank of America i Citigroup.
Akcje Moderny rosły o 11 proc. Prezydent USA Donald Trump ogłosił we wtorek, że rząd USA kupi 100 milionów dawek eksperymentalnej szczepionki Moderna na koronawirusa. Testy przeprowadzane na ludziach znajdują się obecnie na końcowym etapie.
Amerykańska firma biotechnologiczna Moderna poinformowała w osobnym oświadczeniu, że umowa na jej szczepionkę o wartości 1,53 mld USD umożliwi władzom federalnym opcję zakupu do 400 milionów dodatkowych dawek.
Stany Zjednoczone zainwestowały już 955 milionów dolarów w rozwój szczepionek Moderna. Łączna kwota inwestycji sięga 2,48 mld dolarów.
Sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin powiedział w środę, że prezydent USA Donald Trump chce obniżenia podatków od zysków kapitałowych. Mnuchin dodał, że obniżka podatku dochodowego mogłaby zwiększyć pewność właścicieli firm.
"Jeśli chodzi o obniżkę podatku dochodowego, to jej wprowadzenie będzie prawie niemożliwe bez zgody Kongresu. W kwestii podatku od zysków kapitałowych może dojść do zakwestionowania takiej obniżki w sądzie i niekończącej się batalii prawnej, jeśli Trump pójdzie drogą rozporządzeń wykonawczych" - powiedział Kyle Pomerleau z American Enterprise Institute.
Lider większości w amerykańskim Senacie Mitch McConnell poinformował we wtorek, że rozmowy dotyczące przyjęcia planu stymulowania gospodarki są w impasie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.