Cztery lata ma potrwać przygotowywanie wstępnego studium wykonalności Kolei Metropolitalnej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM). W środę władze GZM podpisały wartą 5,5 mln zł umowę na opracowanie tego strategicznego dla komunikacji w regionie dokumentu.
Kolej Metropolitalna to jeden z głównych projektów GZM - działającego od 2018 r. związku 41 samorządów; wśród jego ustawowych zadań jest transport publiczny. Wykonana przez ekspertów Politechniki Śląskiej czterowariantowa koncepcja takiej kolei była gotowa w styczniu ub. roku; potem powstał jeszcze do niej suplement.
W lutym br. GZM ogłosiła przetarg na wstępne studium wykonalności Kolei Metropolitalnej. Ma to być opracowanie, który uszczegółowi założenia zawarte w koncepcji, oceni ich zasadność, techniczne możliwości ich zastosowania oraz oszacuje koszty związane z realizacją. Celem ma być uczynienie kolei kręgosłupem systemu transportu publicznego w Metropolii.
W przetargu na wstępne studium wykonalności wpłynęły cztery oferty, które otwarto w kwietniu - jak wówczas informowano, opiewały one na 5,5-8,4 mln zł brutto. Najtańszą złożyła spółka WYG International (obecnie Databout). W środę właśnie z nią przedstawiciele GZM podpisali umowę.
Cytowany w środowym komunikacie biura prasowego Metropolii przewodniczący jej zarządu Kazimierz Karolczak podkreślił, że choć czteroletni okres realizacji może wydawać się długi, przy inwestycjach finansowanych z pieniędzy publicznych, opracowanie tego rodzaju studium to jeden z obowiązkowych etapów, po którym można przejść już do kolejnych działań.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.