Ponad 19 tys. wniosków do rządowego programu Czyste Powietrze dostał już Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, około 90 proc. z nich rozpatrzono - poinformował w środę prezes katowickiego WFOŚiGW Tomasz Bednarek.
Bednarek zaznaczył, że średnio w woj. śląskim wpływa ok. 50 nowych wniosków dziennie - to największa liczba w kraju.
Czyste Powietrze to zainaugurowany we wrześniu 2018 r. rządowy program, którego celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza z istniejących już jednorodzinnych budynków mieszkalnych oraz uniknięcie emisji z domów nowobudowanych. Realizacja programu zaplanowana jest na lata 2018-2029, a podpisywanie umów - do końca 2027 r.
Bednarek nawiązał do rozpoczętego w połowie maja br. naboru do Czystego Powietrza na nowych zasadach, zależących od poziomu dochodów w gospodarstwie domowym. Jak ocenił, idzie on bardzo dobrze.
- Od początku, po tych zmianach, liczba wniosków, które do nas wpływają, oscyluje wokół 250 tygodniowo, czyli ok. 50 dziennie - to jest największa liczba w skali całego kraju - zaakcentował prezes katowickiego WFOŚiGW.
- Od początku programu mamy już ponad 19 tys. złożonych wniosków i ok. 90 proc. z tych złożonych wniosków to są wnioski już rozpatrzone. A więc tempo, myślę, jest duże i oczekiwanie w tej chwili nie jest długie - ocenił Bednarek.
Jak dodał, proces usprawniają powstające we współpracy z samorządami lokalnymi gminne punkty programu Czyste Powietrze, w których mieszkańcy mogą otrzymać pomoc merytoryczną, w tym w wypełnieniu wniosku, a także złożyć wniosek. Pracują w nich pracownicy gminni, przekazujący następnie poprawne wnioski do wojewódzkich Funduszy.
Dotąd w woj. śląskim porozumienia dotyczące prowadzenia gminnych punktów Czystego Powietrza podpisało z katowickim WFOŚiGW ok. 30 proc. ze 167 gmin regionu. W środę takie porozumienie prezes Bednarek podpisał z prezydent Zabrza Małgorzatą-Szulik.
W zmienionym programie Czyste Powietrze uprawnionych do dotacji na wymianę pieców na nowocześniejsze podzielono na trzy grupy, ze względu na poziom dochodów w gospodarstwie domowym.
W pierwszej grupie pozostają osoby średniozamożne, którym będzie przysługiwało do 20 tys. zł, jeśli zdecydują się na wymianę przestarzałego pieca i ocieplenie swojego domu. Jeżeli dodatkowo będą chciały mieć instalację fotowoltaiczną, otrzymają 5 tys. zł dotacji do jej montażu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.