Rozmowy na temat planu dla sektora górnictwa węglowego oraz jak neutralność klimatyczna może się odbić na rynku pracy w województwie śląskim – to dwa wiodące tematy w nowym numerze „Górniczej”, którą do rąk Czytelników oddamy w najbliższy czwartek, 6 sierpnia.
Ponadto przedstawiamy sytuację Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia, gdzie w ostatnim czasie przyjęto plan krótkoterminowy. Co to oznacza dla spółki i jej przyszłości wyjaśniamy w nowym numerze. Opisujemy także jak wygląda sytuacja epidemiczna w śląskich kopalniach.
Wyjaśniamy również jak wygląda służba ratownika górniczego i jakie warunki trzeba spełnić, aby trafić do zastępu. Informujemy także o kolejnej akcji oddawania krwi i osocza, którą zainicjowała Jastrzębska Spółka Węglowa. Podsumowujemy także dotychczasowe działania w tym temacie i zaangażowanie górników w pomoc ludziom, którzy zmagają się z COVID-19.
Zaglądamy także do najgłębszego szybu w Polsce, ktorym dysponuje kopalnia Budryk. Jego eksploatacja to wyzwanie, z którym w ornontowickim zakładzie doskonale dają sobie radę.
Ściana o wybiegu 7 km to na pewno marzenie każdego dyrektora kopalni. Od niedawna funkcjonuje ona w Lubelskim Węglu Bogdance. Obecnie jest najdłuższą ścianą węglową na świecie i jest naszpikowana innowacyjnymi rozwiązaniami.
- Do wydobycia ze ściany 1/ VIII/391 przygotowywaliśmy się od kilku lat, zarówno wykonując roboty chodnikowe, jak i opracowując narzędzia cyfrowe. W efekcie będzie to pierwsza w tak wysokim stopniu „inteligentna” ściana w górnictwie węgla kamiennego w Polsce, a także pierwszy przykład tak kompleksowego wykorzystania narzędzi cyfrowych, w tym internetu rzeczy – wyjaśnia prezes Bogdanki Artur Wasil.
Zachęcamy także do lektury wywiadu z dyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach Grzegorzem Sikorskim, który mówi o sytuacji na rynku pracy w kontekście restrukturyzacji sektora węgla kamiennego.
- Same spółki górnicze zatrudniają obecnie niespełna 80 tys. pracowników. Biorąc pod uwagę, że obecnie w woj. śląskim mamy ponad 1 mln 760 tys. osób, które pracują, sama liczba zatrudnionych w kopalniach nie jest aż tak bardzo znacząca. Natomiast o wiele większy problem robi się już, kiedy weźmiemy pod uwagę fakt, że górnictwo to sektor, który generuje dużo miejsc pracy poza kopalniami – mówi dyrektor Sikorski.
W dziale Po Szychcie zachęcamy do spotkania z naszym „starym” znajomym Rafałem „Leonem” Romanikiem, którego poczynania można śledzić w serwisie YouTube. Nasz bohater od pięciu lat eksploruje opuszczone wyrobiska górnicze.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Czerwona zaraza wyjechała z Polski w1992 roku zielona chce z nas zrobić niewolników zachodu Dlaczego nie zamyka kopalń Putin na Donbasie czemu tan Greenpeace nie wiesza się na kominach tylko zabija ludzi od 2014 roku ???