Poza węglem kamiennym na Górnym Śląsku i Lubelszczyźnie, solą kamienną w Wielkopolsce, rudami miedzi w rejonie Lubina oraz rudami cynku koło Olkusza czynne kopalnie głębinowe w Polsce policzyć można na palcach jednej ręki. A jeszcze pół wieku temu paleta surowców wydobywanych spod ziemi metodą głębinową była znacznie szersza.
- Poza wymienionymi zakładami górniczymi, nadzorem Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu objęta jest podziemna Kopalnia Gipsu i Anhydrytu Nowy Ląd” - informuje Anna Swiniarska-Tadla, rzecznik prasowy prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w Warszawie.
Obecny przedsiębiorca – Nowy Ląd SA w Niwnicach, dawniej Kopalnia Gipsu i Anhydrytu „Nowy Ląd” Spółka z o.o., prowadzi eksploatację gipsu i anhydrytu ze złóż „Nowy Ląd” położonego na Dolnym Śląsku we wsi Niwnice w gminie Lwówek Śląski oraz z pobliskiego złoża „Nowy Ląd - Pole Radłówka” znajdującego się w miejscowościach Niwnice i Radłówka, również w gminie Lwówek Śląski.
Pierwsze z wymienionych złóż eksploatowane jest na podstawie koncesji Ministra Środowiska nr 6/2003 z dnia 19 sierpnie 2003 r. z terminem ważności 1 wrześnie 2053 r. Natomiast na złoże „Nowy Ląd - Pole Radłówka” koncesja wygaśnie nieco wcześniej, bo 27 czerwca 2052 r.
Poza kopalniami odkrywkowymi spod ziemi wydobywane są jeszcze inne kopaliny, w tym ropa naftowa czy gaz ziemny, jednak infrastruktura służąca do ich pozyskania znajduje się na powierzchni.
Po drugiej wojnie światowej funkcjonowało w Polsce sporo kopalń głębinowych, w tym o drobnej skali wydobycia. Duża ich część działała na terenie Sudetów, ale nie tylko, czego przykładem może być kopalnia pirytu w Rudkach czy kopalnia miedzi w Miedziance - obie u podnóża Gór Świętokrzyskich. W połowie XX w. w Sudetach istniała np. kopalnia Rusinów na złożu zasobnym w kobalt i nikiel. W 1963 r. zakończono wydobycie uranu w Radoniowie na Pogórzu Izerskim, w 1958 r. - wydobycie fluorytu w Kletnie w Masywie Śnieżnika, a w 1961 r. arsenu i złota w Złotym Stoku. Dłużej prosperowało częstochowskie zagłębie górnicze, w którym ostatnią kopalnię żelaza we wsi Wręczyca Wielka zamknięto w 1982 r.
Ostatnią niewielką kopalnią głębinową funkcjonującą w Sudetach była kopalnia magnezytu Wiry u podnóża Masywu Ślęży. Koncesja na wydobycie tego surowca wygasła w 2003 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.