Na PGE Narodowym w Warszawie zorganizowane zostanie specjalne widowisko poświęcone upamiętnieniu Bitwy Warszawskiej 1920 r. Od początku wspieramy działania spółek skarbu państwa w kształtowaniu polityki historycznej - podało w środę Ministerstwo Aktywów Państwowych.
- Wojna 1920 r. jest przykładem, jak niedoceniane są niektóre wydarzenia historyczne. Dlatego istnieje konieczność by przywrócić jej należną świadomość i rangę zwłaszcza w skali Europy i świata. Bitwa Warszawska zwana Cudem nad Wisłą uchroniła Zachód przed komunistyczną nawałnicą - powiedział wicepremier Jacek Sasin.
Resort podał, że na PGE Narodowym w Warszawie zorganizowane zostanie specjalne widowisko poświęcone upamiętnieniu Bitwy Warszawskiej 1920 r.
"Będzie to pierwsze tak duże wydarzenie w tym roku na PGE Narodowym i jednocześnie tak wyjątkowe wydarzenie o charakterze historyczno- rekonstrukcyjnym. Na płycie areny znajdą się polskie i bolszewickie okopy, rekwizyty historyczne, dekoracje, bohaterowie walk, dziesiątki koni i kilkuset statystów" - czytamy.
Wedle MAP dzięki wykorzystaniu ikonografii, wizualizacji, animacji komputerowych, technik projekcyjnych, fotograficznych i filmowych materiałów archiwalnych, oraz scen aktorskich i grup rekonstrukcyjnych widzowie poznają bohaterów, przebieg bitwy i sytuację międzynarodową.
- Prawda historyczna ma wyjątkowo ważne znaczenie dla młodego pokolenia, bo historia jest dla nich jak kartka z podręcznika, więc to, jak zostanie im ona przekazana i utrwalona, to tak będzie wpływała na ich świadomość i postawy patriotyczne - stwierdził Sasin.
- W tej sytuacji wychowanie w duchu patriotyzmu i uczenie historii swojego kraju, to jedno z najważniejszych zadań współczesnej szkoły - dodał.
MAP poinformowało, że premiera wydarzenia odbędzie się 15 sierpnia 2020 roku o godzinie 20.30 i będzie transmitowana w TVP.
"Aby jak największa liczba fanów historii mogła uczestniczyć w tym wyjątkowym widowisku na żywo będzie ono powtarzane przez 4 dni od 20 do 23 sierpnia na PGE Narodowym" - podano.
"Organizacja widowiska historycznego na tak wielką skalę nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie spółek Skarbu Państwa" - dodano.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.