Indeksy WIG20 i WIG zakończyły wtorkową sesję niedużymi spadkami, na plusie z kolei zamknęły się notowania sWIG80 i mWIG40. W WIG20 największy spadek zanotowały akcje PGE i Tauronu, a wzrostom przewodziły LPP i Lotos.
- Sesja na rynkach finansowych była spokojna, wyjątkiem było złoto, które się wyraźnie cofnęło, a teraz odrabia straty. Jeśli chodzi o indeksy, to mieliśmy niewielkie cofnięcie bez większego znaczenia z punktu widzenia perspektyw rynku, warszawska giełda się w to wpisała - powiedział PAP Biznes analityk DM mBanku Kamil Jaros.
Jak wskazał, rynki czekają na środowe posiedzenie FOMC, a w kolejnych dniach na pierwsze dane o PKB w USA za drugi kwartał.
- Jest ryzyko, że dane mogą być lekko gorsze od oczekiwań i może to spowodować pogłębienie korekty na rynkach - dodał analityk.
Na wtorkowym zamknięciu WIG20 spadł o 0,4 proc., osiągając poziom 1.823,52 pkt., WIG zniżkował o 0,11 proc. do 52.159,95 pkt. Z kolei mWIG40 poszedł w górę o 0,37 proc. do 3.675,33 pkt. sWIG80 zyskał 0,79 proc. do 15.078,06 pkt.
Obroty na GPW wyniosły ponad 1,1 mld zł, z czego ponad 700 mln zł przypadło na spółki z WIG20.
W momencie zamknięcia notowań na GPW niemiecki DAX nieznacznie tracił, ok. 0,1 proc.
W ujęciu sektorowym najmocniej wzrosły: leki (+10,77 proc.), chemia (+5,84 proc.). Pod kreską znalazło się 8 z 15 wskaźników, najwięcej stracił WIG-energia (w dół o 4,85 proc.).
W indeksie blue chipów spadkom przewodziły spółki energetyczne PGE i Tauron. Zniżki kursów energetycznych grup pogłębiły się nieco w drugiej połowie dnia, po tym, jak okazało się, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie przedstawiono stronie społecznej Polskiej Grupy Górniczej planu naprawczego węglowej spółki. Przygotowany przez zarząd PGG program dla pogrążonej w kryzysie PGG, zakładający m.in. likwidację kopalń Ruda i Wujek oraz zmiany w wynagrodzeniach górników, a którego główne założenia pojawiły się wcześniej w doniesieniach medialnych, nie został bowiem zaakceptowany przez przedstawicieli związków.
Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało, że plan naprawczy dla PGG opracuje wspólny zespół, w skład którego wejdą przedstawiciele zarządu spółki, związkowcy i eksperci.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.