- Istnieje ryzyko, że podejmiemy najważniejszą decyzję gospodarczą ostatnich 30 lat w sposób nieprzemyślany - mówi w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej o kwestii neutralności klimatycznej wiceminister aktywów państwowych i polityk Solidarnej Polski Janusz Kowalski.
Kowalski pytany, czy efekty unijnego szczytu są zgodne z oczekiwaniami jego partii, mówi, że cieszy ich wynegocjowanie dużych kwot na lata 2021-2027. "Pozostajemy jednak przy wątpliwościach co do ustaleń w sprawie powiązania praworządności z budżetem. Zdaniem Solidarnej Polski najlepszym rozwiązaniem było twarde weto w przypadku jakiegokolwiek zapisu mogącego wiązać fundusze unijne z ideologicznym kryterium praworządności. Uspokaja nas jednak jednoznaczne stanowisko premiera Mateusza Morawieckiego, który twierdzi, że wynegocjował i zagwarantował jednomyślność Rady Europejskiej w sprawie procedury dotyczącej praworządności. Nie ukrywamy, że niepokoi nas to, iż w tej sprawie inny komunikat płynie ze strony przewodniczącego RE czy szefowej KE, ale oczywiście ufamy polskiemu premierowi" - podkreśla.
Zaznacza jednocześnie, że "jakakolwiek wątpliwość interpretacyjna w kwestii praworządności jest porażką".
Polityka spytano, do jakiego momentu akceptuje wpływ UE na prawodawstwo państw członkowskich i czy zdaniem Solidarnej Polski i rządu Unia powinna "być jak bankomat - wypłacać pieniądze i się nie wtrącać".
"To argument nie znajdujący odzwierciedlenia w rzeczywistości. Firmy zagraniczne mają pełny dostęp do naszego rynku. Zarabiają na tym gigantyczne pieniądze. Dlatego polityka spójności wyrównuje Polsce straty, wynikające m.in. z przewagi kapitałowej i organizacyjnej dużych koncernów od lat funkcjonujących w wolnej gospodarce Europy Zachodniej. Pozwala też nadrabiać zaległości infrastrukturalne. Jestem zwolennikiem tego, by konsekwentnie domagać się finansowych reparacji wojennych od Niemiec" - odpowiedział Kowalski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.