Systemy centralnego odkurzania stały się w polskim budownictwie bardzo popularne. Coraz więcej inwestorów planuje montaż odkurzacza w nowo powstającym budynku, instalując już na etapie stanu surowego plastikowe rury przewodu magistralnego w ścianach i podłodze. Na końcu rur zamontowane są gniazda ssące, do których instaluje się rurę teleskopową z końcówką do sprzątania.
System centralnego odkurzania charakteryzuje się tym, że przewody instalacji są zamontowane w podłodze i ścianach. Całą instalację koordynuje jednostka centralna, czyli odkurzacz, wytwarzając podciśnienie i gromadząc zassane zanieczyszczenia.
Z czego składa się system centralnego odkurzania?
Odkurzacz centralny składa się z kilku elementów. Jego najważniejszą częścią jest jednostka centralna, która jest odpowiednikiem korpusu odkurzacza przenośnego. Umieszcza się ją poza częścią mieszkalną domu, np. w garażu, piwnicy czy pomieszczeniu gospodarczym. Najczęściej zawiera ona silnik z turbiną wytwarzającą podciśnienie, separator zanieczyszczeń i zbiornik na zabrudzenia.
Jednostki centralne odkurzacza dostępne są w dwóch typach – kompakt i split. Jeśli wszystkie elementy urządzenia (silnik, filtry, pojemnik na kurz) znajdują się w jednej obudowie, wówczas jest to kompakt. Gdy natomiast separator zanieczyszczeń i silnik są w oddzielnych obudowach, wtedy mamy do czynienia z wersją typu split.
Kolejnymi ważnymi elementami systemu centralnego odkurzania są rozmieszczone w całym budynku gniazda ssące i rury. Do tego mamy również przenośny wąż elastyczny z różnymi końcówkami.
Montaż odkurzacza centralnego
Planując montaż centralnego odkurzacza, musimy zadecydować o ilości gniazd ssących i wybrać miejsca, w których je zainstalujemy. Należy je zaplanować tak, aby był do nich jak najlepszy dostęp. Nie montujemy ich za drzwiami i w trudno dostępnych kątach. Gniazd powinno być jak najmniej, ponieważ każde kolejne wydłuża wymiar przewodu magistralnego i zmniejsza moc ssania. Rury należy prowadzić jak najkrócej, unikając ostrych zakrętów. Wszystkie kolana powinny być łagodne, a trójniki instalowane zawsze zgodnie z kierunkiem zasysanego powietrza.
Równolegle z rurami do każdego gniazda prowadzimy cienki dwużyłowy przewód elektryczny, służący do sterowania załączaniem się jednostki centralnej. Dodatkowo w pomieszczeniach bardziej narażonych na zabrudzenia, jak kuchnia czy warsztat, można zamontować specjalną szczelinę ssącą zlokalizowaną tuż przy podłodze.
System centralnego odkurzania jest praktycznie bezobsługowy, elementy takie jak gniazda ssące czy rury nie wymagają żadnych działań konserwacyjnych. Ze względu na dużą prędkość przepływu powietrza w instalacji oraz chropowatość przewodów praktycznie nie istnieje ryzyko zapchania systemu. Jednak należy pamiętać o regularnym opróżnianiu pojemnika centralnego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.