W Leśnictwie Ciochowice na terenie Toszka (Śląskie) oficjalnie zakończono w piątek dofinansowany przez Unię Europejską projekt odbudowy 2 obiektów małej retencji. Takie zbiorniki usprawniają gospodarkę wodną, minimalizując negatywne skutki suszy i powodzi.
- Ten zbiornik jest pewnym ogólnopolskim symbolem - Lasy Państwowe jako gospodarz jednej trzeciej powierzchni kraju, jako ten, kto dba o polską przyrodę, co wszyscy lubimy, cenimy, o dobro narodowe czyli właśnie lasy, jest jednocześnie jednym z podmiotów odpowiedzialnych za walkę z suszą czy retencję - powiedział podczas konferencji prasowej poprzedzającej otwarcie zbiornika minister środowiska Michał Woś.
- Są to inwestycje bardzo ważne nie tylko dla poprawy stanu lasów, nie tylko dla rolników, bo przecież obszary rolnicze przenikają się z leśnymi, ale ważne dla każdego z nas, bo gospodarka wodą to jest coś absolutnie kluczowego i z perspektywy indywidualnej, i państwa polskiego - dodał.
Projekt polegał na odbudowie istniejących w tym miejscu od ponad 100 lat dwóch zbiorników - suchego i mokrego. W wyniku zamulenia na przestrzeni lat utraciły one zdolności retencyjne. W ramach projektu oczyszczono zbiorniki, wywożąc z nich 3 tys. m sześciennych mułu. Przywracając zbiorniki do użytku, zastosowano naturalne materiały i technologie przyjazne dla środowiska, aby efekt dobrze komponował się z leśnym krajobrazem.
Koszt inwestycji to ok. 700 tys. zł. Jest ona elementem "Kompleksowego projektu adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu - mała retencja oraz przeciwdziałania erozji wodnej na terenach nizinnych", którego beneficjentem są Lasy Państwowe, finansowanego z udziałem środków unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
- Nasi poprzednicy tworzyli takie zbiorniki ponad 100 lat temu, niestety, w latach 70 i 80. XX w. polityka ówczesnych rządów doprowadziła do tego, że wiele obiektów i urządzeń wodnych zostało praktycznie zniszczonych. Od lat 90. pracujemy nad tym zagadnieniem, teraz szczególnie ważnym z powodu trudnej sytuacji - wiadomo, że Polska stepowieje, jesteśmy na szarym końcu, jeśli chodzi o zasoby wody pitnej - powiedział dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Józef Kubica.
- Statystyki światowe pokazują, jak bardzo jest nam woda potrzebna, jak w niektórych częściach świata jej brakuje. Cieszę się bardzo, że na terenie woj. śląskiego, na terenie Lasów Państwowych powstają takie zbiorniki, takie miejsca, gdzie możemy tę wodę na chwilę ochronić, a później ją wykorzystać. Liczę na więcej takich inwestycji w kolejnych latach - dodała członkini zarządu woj. śląskiego Izabela Domogała.
Na terenie Nadleśnictwa Rudziniec, w którego skład wchodzi Leśnictwo Ciochowice, w ramach projektu małej retencji nizinnej zostanie odbudowanych w sumie 6 zbiorników retencyjnych. Planowany koszt realizacji tego projektu przez Nadleśnictwo Rudziniec to blisko 3 mln zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.