W setną rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej 1920 r. Instytut Pamięci Narodowej oddaje hołd ochotnikom wojny polsko-bolszewickiej poprzez odsłonięcie kilkunastu tablic memoratywnych poświęconych Armii Ochotniczej 1920 roku w miejscach komisji werbunkowych. Jedna z nich będzie znajdować się w Sosnowcu i upamiętni ochotników z ówczesnego powiatu będzińskiego, którzy w liczbie ponad czterech tysięcy zasilili szeregi Armii Ochotniczej.
Tablica zostanie odsłonięta w sobotę, 18 lipca, o godz. 10 przy ul. Warszawskiej 6, gdzie mieścił się ówczesny magistrat, w którym działała komisja werbunkowa. Z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej, w stulecie organizacji ruchu pospolitego ruszenia w obronie Polski, we współpracy z Prezydentem Sosnowca, postanowiono przypomnieć o zaangażowaniu mieszkańców miasta i regionu w obronie Polski.
Tablica została ufundowana przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach.
Podczas uroczystości wszyscy jej uczestnicy będą mogli otrzymać okolicznościowe plakaty wydane przez IPN przedstawiające gen. Józefa Hallera oraz reprinty plakatów nawołujących do wstępowania w szeregi Armii Ochotniczej, wśród nich reprint plakatu: "Wstępujcie w szeregi!" oraz słynny plakat Stanisława Sawiczewskiego z 1920 roku "Wstąp do wojska, broń Ojczyzny" z sylwetką gen. Hallera. Uczestnicy uroczystości otrzymają także okolicznościowe przypinki.
Akcja werbunkowa do Armii Ochotniczej doprowadziła w bardzo krótkim czasie do dużego odzewu ze strony społeczeństwa polskiego. Na apel Rady Obrony Państwa, podpisany przez marszałka Józefa Piłsudskiego: „Niech na wołanie Polski nie zabraknie żadnego z jej wiernych i prawych synów, co wzorem ojców i dziadów pokotem położą wroga u stóp Rzeczypospolitej. Wszystko dla zwycięstwa! Do broni!", odpowiadały wszystkie środowiska i stany. W szeregi Armii Ochotniczej wstąpiło ponad 100 tys. osób, w tym 30 tys. mieszkańców Warszawy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.