Najnowszy numer Górniczej do rąk Czytelników oddamy w czwartek, 16 lipca. Jest on poświęcony m.in. tematowi, którym przez ostatnie kilka dni żyła cała Polska. Był nim wybory prezydenckie, w których ostatecznie zwyciężył urzędujący prezydent Andrzej Duda. Analizujemy m.in. jak głosowali mieszkańcy gmin górniczych.
Informujemy także o zaangażowaniu pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej w akcje krwiodawstwa. Odpowiedzieli oni na apel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Raciborza.
W nowym numerze zastanawiamy się także nad przyszłością Śląska. Czy można sobie wyobrazić ten region bez węgla? Opiniami na ten temat podzielili się z Górniczą dr Aleksandra Gawlikowska-Fyk z Forum Energii oraz dr Jerzy Markowski, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa. W kontekście przyszłości Śląska poruszamy także temat: jakie branże w regionie mogą zastąpić w górnictwo. Gdzie ludzie po transformacji energetycznej będą mogli szukać zatrudnienia. Jedno jest pewne, że dekarbonizacja na pewno zmieni rynek pracy szczególnie w woj. śląskim.
Zachęcamy także do lektury wywiadu z dyrektorem kopalni Pniówek Józefem Jaszczykiem. Zakład ten został mocno doświadczony przez epidemię koronawirusa. Stwierdzono w nim ponad 1600 zakażeń. Dyrektor Jaszczyk opowiada, jak obecnie wygląda sytuacja w kopalni.
- Załoga powróciła na swoje miejsca pracy i z dużym zaangażowaniem realizuje zadania. Dobre zabezpieczenie frontów robót sprawiło, że uniknęliśmy problemów z ponownym rozruchem. 1 lipca zanotowaliśmy wydobycie rzędu 11,4 tys. t, 2 lipca – 12,61 tys. t, 3 lipca już 13,2 tys. t, a 8 lipca był to poziom 14,5 tys. t. Te liczby mówią same za siebie. Tym samym kopalnia zaczęła realizować plan, a nawet go przekraczać – mówi dyrektor.
Opisujemy także zadanie, z którym musieli się zmierzyć górnicy z Oddziału Robót Szybowych Zakładu Górniczych Robót Inwestycyjnych w Bieruniu i z ruchu Piast kopalni Piast-Ziemowit. Miejscem ich pracy była nieczynna kopalnia Czeczott.
Przedstawiamy także, jak w kopalni Pniówek działa pompownia głównego odwadniania i jak w kopalni Brzeszcze, należącej do Taurona Wydobycie, rozwijany jest podziemny transport. Opisujemy również jak kopalnia Mysłowice-Wesoła szykuje się do sięgnięcia po nowe złoża. Aby było to możliwe konieczne jest wykonanie skaningu laserowego z powietrza.
W nowym numerze nie zabraknie także historii o tym, jak wygląda górnictwo w innych zakątkach świata. Tym razem Czytelników zabierzemy na Madagaskar, a dokładnie do Ilakaki, gdzie szafiry są obiektem pożądania, a atrybuty nadziei to kołowrót, kilof i worek.
W dziale Po Szychcie w tym tygodniu prezentujemy ratowników na czterech łapach, którzy co miesiąc muszą odbyć ćwiczenia na dole. Obecnie w JSW są cztery psy ratownicze. Dwa z nich brały udział w akcji prowadzonej w maju 2018 r. w ruchu Zofiówka.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
RZAD pomaga sprowadajac wegiel z zagranicy ,po cichu realizujac swoje wlasne plany ,a jakie to sie wkrotce dowiemy to dzieki napewno przy wsparciu prezydenta Dudy