Po 37. latach eksploatacji kończą służbę dotychczasowe łodzie, które woziły turystów w Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. W poniedziałek 6 lipca mają zostać wyprowadzone na powierzchnię i zastąpione nowymi łódkami.
To będzie już trzeci komplet łódek. Pierwsze służyły w l. 1957-1983, wożąc turystów na odcinku 600 m pomiędzy szybami Ewa i Sylwester. Niestety żadnej z nich nie zachowano na pamiątkę. Drugi zestaw łodzi funkcjonował w l. 1983-2020. Dziesięć łódek miało burty pomalowane na biało.
Wymiana planowana była na wiosnę 2019 r., jednak trzeba było z nią zaczekać ze względu na górnicze prace zabezpieczające przy wylocie sztolni, znajdującym się na terenie gminy Zbrosławice. M. in. ze względu na ustawione tymczasowe elementy obudowy górniczej wyprowadzenie łódek było przez wiele miesięcy niemożliwe.
Nowe łodzie wykonano według tego samego wzoru, jak stare. Jest ich również dziesięć, jednak pomalowano je na kolor zielono-czarny. Wyprodukowane zostały przez miejscową firmę. Maksymalna pojemność każdej z nich to 6 osób. Obecnie, ze względu na obostrzenia sanitarne w czasie pandemii, dopuszcza się jednak maksimum 3 osoby w łodzi.
Jak nas poinformował Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, poniedziałkowa wymiana łódek nie będzie się wiązała z dodatkowym wstrzymaniem ruchu turystycznego, gdyż obecnie sztolnia udostępniana jest do zwiedzania tylko w soboty i niedziele. W czerwcu z przepływu łodziami w sztolni skorzystało około 500 osób.
Jaki los czeka stare łódki? Jedna z nich ma zostać przedziurawiona i wyeksponowana na powierzchni, koło nadszybia szybu Sylwester. Dwie łodzie mają być zachowane do celów technicznych, a pięć - zezłomowanych. Los pozostałych starych łódek nie jest przesądzony. Możliwe, że będą wystawione na licytację i sprzedane.
Sztolnia Czarnego Pstrąga jest jednym z nielicznych miejsc w Polsce, możliwych do zwiedzenia przy pomocy łódek. Podziemne przejażdżki łódkami wprowadzono także w sztolni Gertruda wchodzącej w skład Kopalni Złota w Złotym Stoku, w podziemiach Włodarza w Górach Sowich, czy też w Kopalni Soli w Bochni oraz w tarnogórskiej kopalni zabytkowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.