O wsparcie budowy 2,5-kilometrowego łącznika między terminalem logistycznym w Sławkowie, a drogą krajową nr 94 wystąpili do rządu i władz regionu w podpisanym w czwartek, 2 lipca, apelu prezydent Dąbrowy Górniczej, starosta będziński i burmistrz Sławkowa.
Jak mówili podczas czwartkowej konferencji prasowej w Dąbrowie Górniczej samorządowcy, wobec niedokończenia strategicznej dla kraju inwestycji - Euroterminalu w Sławkowie, gdzie kończy się LHS, czyli najdłuższa linia szerokotorowa w Polsce przeznaczona do transportu towarowego - lokalnymi ulicami w obu tych miastach codziennie przejeżdża ponad 1 tys. ciężkich pojazdów ciężarowych.
- Nowy Jedwabny Szlak, który wiedzie z Chin do Europy, kończy się szerokim torem w Sławkowie - mówił prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak.
- Natomiast w naszej ocenie to niedokończona inwestycja, dlatego że całe ładunki, które przyjeżdżają - w tym roku to są już dwa pociągi, które trafiły do Sławkowa - kończą swój bieg między domami jednorodzinnymi - dodał.
Sprawa wiąże się z postulowaną od lat przez miasta Zagłębia Dąbrowskiego budową nowych dróg do terminali logistycznych w Sławkowie, gdzie kończy się LHS. Samorządowcy od lat akcentują, że aby należycie wykorzystać okoliczne terminale przeładunkowe, w tym największy tamtejszy Euroterminal, potrzebna jest budowa dróg łączących go z trasami S1 oraz DK94.
Na początku czerwca br., wobec protestów mieszkańców, władze Dąbrowy Górniczej ograniczyły od 3 czerwca br. do 7 t dopuszczalny tonaż na tamtejszej ul. Strzemieszyckiej - dotychczasowej głównej drodze dojazdowej dla ciężarówek. Te przeniosły się na inną lokalną drogę - ul. Hrubieszowską w Sławkowie, co z kolei spowodowało prostest tamtejszych mieszkańców.
W ostatnich tygodniach prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak, starosta będziński Sebastian Szaleniec i burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk porozumieli się, wypracowując koncepcję doraźnego rozwiązania problemu - do czasu budowy docelowego, postulowanego od lat drogowego połączenia Euroterminalu z ekspresową trasą S1.
Jak wyjaśniał Bazylak, chodzi o budowę 2,5-kilometrowego łącznika na niezabudowanych gruntach na terenie Dąbrowy Górniczej, w okolicach ul. Rodzinnej, prowadzącego w kierunku drogi krajowej nr 94 - z jednym obiektem inżynierskim (pozwalającym bezkolizyjnie przeciąć główną linię kolejową Katowice-Kielce). Koszt takiej drogi miałby szacunkowo wynieść kilkadziesiąt milionów złotych.
- To znacznie tańsze rozwiązanie, nieprzekreślające budowę bardzo potrzebnego docelowego połączenia z trasą S1, które w perspektywie kilku lat odciąży ruch lokalny i które pozwoli mieszkańcom Sławkowa i Dąbrowy Górniczej normalnie funkcjonować, a nie w cieniu ponad tysiąca przejeżdżających tirów w ciągu doby - argumentował prezydent Dąbrowy Górniczej.
Do czasu budowy takiego połączenia do DK94 miasta i powiat będziński (zarządzający drogami w Sławkowie) postanowiły wprowadzić naprzemienne, co dwa miesiące, ograniczenie tonażowe na swoich lokalnych drogach wiodących do Euroterminalu. Na razie, do sierpnia, obowiązuje ono w Dąbrowie Górniczej, od sierpnia zacznie obowiązywać na wybranych ulicach w Sławkowie.
W ostatnich tygodniach sławkowski magistrat przypominał, że łącznik pomiędzy S1 a Euroterminalem zapisano jako przedsięwzięcie do realizacji w rządowym kontrakcie terytorialnym dla woj. śląskiego w 2014 r., "wciąż jednak pozostaje pieśnią bliżej nieokreślonej przyszłości, bo rząd nie kwapi się do realizacji tej wielomilionowej inwestycji".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.