Jak wiadomo, 1 lipca w życie weszło sporo zmian w stawkach VAT na niektóre towary i usługi. Czy nowe przepisy wpłyną jakoś na ceny węgla dla odbiorców indywidualnych?
- W przypadku węgla dla odbiorców indywidualnych nic się nie zmienia, bo stawka VAT pozostała na tym samym poziomie – wyjaśnia portalowi netTG.pl Łukasz Horbacz, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla.
Przypomnijmy, że VAT na tzw. paliwa stałe z węgla kamiennego wynosi 23 proc.
Szef IGSPW dodaje jednak, że zmiany (na niekorzyść – red.) odczują klienci kupujący drewno opałowe. Ministerstwo Finansów podniosło stawkę VAT dla tego paliwa z 8 proc. aż na 23.
Przypomnijmy, że zmiany stawek podatku VAT miały wejść w życie już od 1 kwietnia. , Termin ten przesunięto na 1 lipca br. z powodu epidemii koronowirusa.
Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego obniżony został VAT na „mnóstwo podstawowych, niezbędnych do codziennego życia dla milionów polskich rodzin, rodzajów produktów”.
Nowelizacja przepisów podatkowych zmienia brzmienie załączników do ustawy o VAT, wskazujących towary i usługi opodatkowane według preferencyjnych stawek (5 i 8 proc.)
Towary, na które stawka VAT zostanie obniżona, to np: owoce tropikalne i cytrusowe, niektóre orzechy, zupy, buliony, żywność homogenizowana i dietetyczna czy liczne produkty dla niemowląt i dzieci
Jako przykłady produktów na które VAT wzrośnie wymienia się m.in. wspomniane drewno opałowe, homary i ośmiornice oraz inne skorupiaki, kawior czy lód używany do celów spożywczych i chłodniczych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.