Już w czwartek, 2 lipca, do rąk czytelników oddamy najnowszy numer Górniczej. W nim skupiamy się przede wszystkim na powrocie do wydobycia w kopalniach, które trzy tygodnie temu na mocy decyzji rządu wstrzymały produkcję. Ponadto ukazujemy górniczą solidarność, która dociera daleko poza kopalnie. Pracownicy sektora wydobywczego byli grupą zawodową, która w najszerszym stopniu została dotknięta przez epidemię koronawirusa. W końcu na Śląsku ponad połowę zakażonych stanowili górnicy. Oberwało się im za to i z całej Polski spływał na nich hejt, choć byli Bogu ducha winni zaistniałej sytuacji. Teraz jednak nadzieja w górnikach, którzy przeszli już infekcję. Osocze z krwi ozdrowieńców może bowiem przysłużyć się tym, których organizm nie jest na tyle silny, by obronić się samodzielnie przed koronawirusem.
W najnowszym numerze podsumowujemy także wybory, które odbyły się w ostatnią niedzielę. W wyścigu do Pałacu Prezydenckiego pozostało już dwóch kandydatów - urzędujący prezydent Andrzej Duda i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Kto w II turze przekona do siebie więcej wyborców dowiemy się wieczorem 12 lipca.
Przedstawiamy także inicjatywą jaką Instytut Pamięci Narodowej przygotował w związku z 40-leciem Solidarności. Przez okres wakacji w 53 miejscach w Polsce zostanie zaprezentowana wystawa pt. "Tu rodziła się Solidarność".
W nowym numerze nie zabraknie także informacji prosto z kopalń. Przedstawiamy m.in. "lotne brygady". Kto się kryje pod tym nazwą wyjaśnia red. Kajetan Berezowski. Ponadto przyglądamy się pogłębianiu szybu 8 w ruchu Jankowice kopalni ROW. Ma on umożliwić budowę poziomów wydobywczych 880 i 1070. Przedstawiamy również jak dają sobie radę górnicy z gliwickiej Sośnicy.
Zastanawiamy się także jaka przyszłość czeka energetykę? Czy węgiel jest skazany na odejście w niebyt? O tym jak wygląda dyskusja w tym temacie pisze red. Aldona Minorczyk-Cichy.
Górnictwo kojarzy się nam przede wszystkim z węglem. Na świecie jest jednak kopalina, bez której nie można sobie wyobrazić rozwoju miast. Jest nią piasek. W najnowszym numerze zastanawiamy się nad tym czy grozi nam piaskowy kryzys. Czy może zabraknąć kopaliny, która dla nas wszystkich wydaje się być tak powszechna. Okazuje się, że są miejsca na świecie, gdzie piasek jest bardzo cenny jest deficytowy.
Przyglądamy się także działaniom dotyczącym szkolnictwa zawodowego. Swój program stypendialny będzie kontynuować Jastrzębska Spółka Węglowa, a Polska Grupa Górnicza rozpoczyna czwartą edycje programu "Dobry start z PGG".
Natomiast w dziale "Po szychcie" prezentujemy Andrzeja Adamczyka, który jest encyklopedią rybnickiego górnictwa. Na swoim koncie ma już pięć książek poświęconych kopalniom.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.