Ceny polskiego węgla kamiennego dla energetyki w maju br. wzrosły o 1,2 proc. wobec kwietnia, a ceny dla ciepłownictwa były niższe o 5 proc. - podała Agencja Rozwoju Przemysłu. Krajowy węgiel dla energetyki jest droższy niż przed rokiem, dla ciepłownictwa - nieco tańszy.
Na rynkach międzynarodowych maj był natomiast kolejnym miesiącem istotnych spadków cen węgla. W europejskich portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) zmalały one w odniesieniu do kwietnia o 16,1 proc. i były o 31,8 proc. niższe niż przed rokiem.
Katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu, monitorujący rynek węgla kamiennego i sytuację w polskim górnictwie, podał w środę, 1 lipca, wartości, jakie osiągnęły w maju br. dwa indeksy obrazujące sytuację na krajowym rynku węgla energetycznego.
W maju br. polski węgiel dla energetyki był o 4,2 proc. droższy niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. W odniesieniu do węgla dla ciepłownictwa średni spadek wartości indeksu rok do roku wyniósł 3,1 proc.
Indeks PSCMI1 (z ang. Polish Steam Coal Market Index) wyraża ceny węgla dla tzw. energetyki zawodowej i przemysłowej (do produkcji energii elektrycznej), natomiast indeks PSCMI2 - dla ciepłowni przemysłowych i komunalnych (do wytwarzania ciepła).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.