Studentki Politechniki Śląskiej w Gliwicach dały drugie życie pokopalnianym terenom w Dolinie Szotówki w gminach Mszana i Jastrzębie Zdrój. Barbara Flak, Karolina Rudnicka i Patrycja Wąs z wydziału architektury gliwickiej uczelni zostały laureatkami konkursu na koncepcje rewitalizacji wspomnianych terenów – dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez Jastrzębską Spółkę Węglową.
Prace w konkursie, który został ogłoszony w marcu tego roku, oceniało jury w skład, którego wchodzili przedstawiciele JSW, kopalni Jas-Mos i dwóch wspomnianych gmin, do których należą tereny. Akcja po raz pierwszy organizowana przez JSW była doskonałym poligonem dla młodych architektów, którzy mieli możliwość zaprezentować swoje śmiałe wizje.
Jury jednogłośnie stwierdziło, że konkurs przyniósł oczekiwane, dobre rezultaty, dając przegląd koncepcji, poglądów i propozycji możliwych do wprowadzenia w życie w atrakcyjnym, chociaż trudnym terenie. Prace prezentowały odważne wizje przyszłości, były wykonane na wysokim poziomie merytorycznym i profesjonalnie zaprezentowane.
Laureatki konkursu zaproponowały na terenach zajmujących blisko 110 ha komercyjny program rekreacyjno-sportowy, który może być wykorzystywany zarówno latem jak i zimą. Ich koncepcja przewiduje budowę sal balowych i sal konferencyjne. Ponadto projekt uwzględnia całoroczny ogród, boisko sportowe, pole golfowe, korty tenisowe i ścieżki.
Poza pierwszym miejscem jury zadecydowało także o przyznaniu dwóch wyróżnień. Pierwsze z nich trafiło do rąk Ewy Mikołajczak, Barbary Kani, Jagody Kus i Pawła Kobierzewskiego. Jurorzy docenili „dobre wykorzystanie dostępności komunikacyjnej terenu, właściwe strefowanie funkcji komercyjnych i publicznych, formowanie terenu przy pomocy nasypów zgodne z dawnym krajobrazem,a poprzez zrównoważony atrakcyjny program zagospodarowania dobre godzenie interesów sąsiadujących gmin”.
Drugie z wyróżnień otrzymała praca Doroty Lach, Alicji Król i Anny Karaś, za „"kompleksowe i zdecydowane ujęcie zagadnień ochrony terenów zieleni również poza granicami opracowania, połączenie proponowanego zagospodarowania z dawnym Parkiem Zdrojowym, właściwe strefowanie dostępu i jego ograniczanie do terenów objętych ochroną, przy atrakcyjnym programie edukacyjnym i poznawczym".
W sumie na konkurs wpłynęło 17 prac. Nagrody sfinansowała JSW. Najlepsze projekty będą prezentowane mieszkańcom i władzom samorządowym wspomnianych gmin. To oni podejmą decyzję czy pomysły studentów z gliwickiej politechniki staną się rzeczywistością.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.