CV, list motywacyjny czy kserokopie dyplomów potwierdzających posiadane wykształcenie i kwalifikacje to obowiązkowy zestaw dokumentów, w jaki musisz się wyposażyć, aplikując o pracę. Kandydaci często dość niefrasobliwie podchodzą do kwestii przygotowania Curriculum Vitae, pisząc je w pośpiechu, na podstawie niesprawdzonych wzorów. Skorzystaj z naszych porad, aby uniknąć błędów w CV, które negatywnie wpływają na ocenę twojej osoby przez rekrutera.
Rzetelne i skondensowane informacje w CV
CV jako swoista wizytówka musi w pełni odzwierciedlać twoje wykształcenie, doświadczenie czy zainteresowania. Zasada ta niestety nie zawsze jest przestrzegana, a kandydaci wykazują się kreatywnością, naciągając nieco fakty. To ogromny błąd, który wprawny rekruter wychwyci niemal natychmiast. Pamiętaj więc, aby opisywać siebie zgodnie z prawdą, bez wzbogacania dokumentu o informacje, które nie mają pokrycia w rzeczywistości.
Nie mniej istotna jest także sama forma opisu. Przyjmuje się, że dobrze napisane CV powinno zmieścić się na 1 lub maksymalnie 2 stronach formatu A4. Unikaj więc kwiecistych zdań, a zamiast nich podaj skondensowane informacje o wykształceniu czy przebiegu dotychczasowej kariery zawodowej. Jeśli coś będzie niejasne – rekruter zapyta o to podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a jeśli już znalazłeś ciekawą ofertę pracy w Krakowie? Zobacz, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną.
CV zgodne z wymaganiami pracodawcy
CV przygotuj zgodnie z tym, co pracodawca zamieścił w ogłoszeniu, jakie znajdziesz na portalach związanych z rynkiem pracy np. https://www.aplikuj.pl/praca/krakow. Ogromne znaczenie ma między innymi kwestia formalna, czyli udzielenie zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach rekrutacyjnych. Niezamieszczenie tej klauzuli w Curriculum Vitae może skutkować odrzuceniem twojej oferty już na starcie.
Przyjmuje się, że w CV powinno znajdować się zdjęcie. Jeśli dodajesz je do oficjalnego dokumentu – zadbaj, aby było odpowiednie. Nie chodzi jedynie o jego jakość, ale także o to, co fotografia przedstawia. Często zdarza się niestety, że osoby aplikujące o pracę dołączają zdjęcia nieformalne, np. z wakacji. To ogromny błąd i przejaw braku profesjonalizmu. Uniwersalnym rozwiązaniem jest tak zwane zdjęcie legitymacyjne, na którym widoczna jest wyłącznie twarz kandydata.
Estetyka CV również ma znaczenie
Przygotowując CV, zadbaj również o jego szatę graficzną. Co prawda książki nie ocenia się po okładce, jednak oficjalny dokument rekrutacyjny powinien wyglądać estetycznie. Czego więc unikać? Nieformalnych i zróżnicowanych czcionek, nadmiernego kolorowania oraz podkreślania informacji, które twoim zdaniem są istotne. Najlepiej sprawdzają się CV przygotowywane jednym krojem czcionki, w którym pogrubione są jedynie nagłówki.
Przemyśl także układ graficzny dokumentu. Na górze powinny znaleźć się twoje dane kontaktowe wraz z adresem e-mail oraz telefonem, a poniżej – w blokach – pozostałe informacje. Warto pamiętać, że w CV stosujemy zasadę tak zwanej odwróconej chronologii, prezentując dane o wykształceniu i przebiegu dotychczasowej pracy od najnowszych do najstarszych faktów. To znacznie ułatwia pracodawcom szybkie zapoznanie się z twoim dorobkiem.
CV wymaga uwagi od kandydata. Zadbaj nie tylko o treść dokumentu, ale również o jego formę. Dobrze napisane CV znacznie zwiększa twoje szanse na rynku pracy, więc poświecenie czasu na jego profesjonalne przygotowanie z pewnością zaprocentuje.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.