Sześćdziesiąt lat temu wydrążono podziemny chodnik odstawczy prowadzący od szybu Julia w stronę hałdy. Obecnie jest to jedyny ogólnodostępny fragment wyrobisk, jaki pozostał po wałbrzyskim górnictwie węglowym.
Podziemny korytarz transportowy z 1960 r. ma kilkaset metrów długości i znajduje się płytko, kilka metrów pod powierzchnią ziemi. Wykonano go, aby usprawnić wywóz skały płonnej na hałdy. Teraz spacerują nim tylko wycieczkowicze, odwiedzający Starą Kopalnię, czyli teren dawnego Zakładu Górniczego Julia, a wcześniej - KWK Thorez.
Pomysł udostępnienia tego wyrobiska zrodził się na początku XXI w., po nieudanym epizodzie z Lisią Sztolnią, która mimo odrestaurowania, po krótkim czasie została zalana wodami opadowymi i stała się niezdatna do ruchu turystycznego. Korytarzem transportowym zajęto się wiosną 2011 r., gdy przystąpiono do renowacji zespołu zabudowań po KWK Thorez. Kilka lat później wszystko było gotowe. Niemal pusty podziemny korytarz był odtąd ostatnim miejscem, jakie oglądali turyści oprowadzani po zespole zabudowań kopalnianych. Dopiero na początku tego roku postanowiono korytarz ten zagospodarować, ustawiając w nim eksponaty pozostałe po wałbrzyskich kopalniach.
Tu warto zwrócić uwagę, że w tych dniach przypada - wprawdzie nieokrągła - rocznica zakończenia wydobycia węgla w zagłębiu wałbrzyskim. Ostatnia czynna ściana węglowa zatrzymana została 26 czerwca 1998 r. w Zakładzie Górniczym Chrobry II, wydobywającym antracyt. Trzy dni później ostatni wagonik antracytu opuścił teren Zakładu Wydobywczo-Przeróbczego Antracytu. Tym sposobem przestała być potrzebna stacja odwadniająca na ZG Julia, a w marcu 1999 r. przestał funkcjonować ostatni czynny szyb górniczy w Wałbrzychu. Stało się to niecałe osiem i pół roku po ministerialnej decyzji o postawieniu wałbrzyskich kopalń w stan likwidacji.
Pozostała po nich część zabudowań powierzchniowych, w tym zabytkowe wieże szybów Julia i Sobótka i wspominany na początku korytarz transportowy z 1960 r., udostępniony wycieczkom. Z oczywistych względów nie daje on jednak pojęcia o tym, jak funkcjonowało wałbrzyskie górnictwo.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.