- Ministerstwo Klimatu pracuje nad możliwością przedłużenia o 5 lat okresu wsparcia w ramach systemu aukcyjnego - podał resort. W połowie 2021 r. kończy się 5-letnia zgodna Komisji Europejskiej na funkcjonowanie takiej formy wsparcia w Polsce.
Jak poinformował cytowany w komunikacie resortu wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska, "chcielibyśmy po konsultacjach z Komisją Europejską wydłużyć okres wsparcia o pięć lat, tak jak pozwala nam na to dyrektywa".
- Zgodnie z aktualną zgodą KE, Polska może korzystać z systemu aukcyjnego do połowy przyszłego roku. Do tego czasu ma prawo ogłaszać nowe aukcje dla OZE. "Jest zamiar wydłużenia tego okresu o kolejne pięć lat, do 2026 r." - podkreślił wiceminister klimatu.
- W tym momencie pracujemy nad nowelizacją ustawy OZE, która zostanie skierowana do konsultacji międzyresortowych. Wierzę w to, że po wakacjach ustawa zostanie przyjęta przez parlament i będzie prawem obowiązującym" - powiedział Zyska.
Ministerstwo Klimatu przypomniało, że w wyniku aukcji z 2018 r. powstanie około 1100 MW nowych mocy zainstalowanych w sektorze wiatru na lądzie, natomiast w oparciu o wyniki aukcji z 2019 r. - około 2300 MW.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Skończycie z tymi solarami jak na Ukrainie Najpierw marchewka a później ogniska z plastiku robić Państwo za 10 lat odkupi od was prąd za grosze Czy ktoś pamięta 12 lat temu węgiel ekogroszek był po 400 zł dzisiaj 950 zł i pieców już mało kto zakłada