Pandemia koronawirusa i związany z nią kryzys, to bez wątpienia jedno z największych wyzwań, z jakimi w ostatnich latach musiał zmierzyć się właściwie cały świat. Nie inaczej jest w Polsce. Nasza gospodarka i życie społeczne zostały w bardzo krótkim czasie niemal zupełnie przemodelowane. Od pierwszych dni epidemii pojawiały się głosy mówiące, że kołem zamachowym, które rozrusza nasz kraj po tych najgorszych chwilach kryzysu będą spółki Skarbu Państwa.
Okazuje się, że zarówno wielcy gracze, jak i cała masa mniejszych przedsiębiorców z sektora prywatnego, zdaje ten egzamin wzorowo i w godny podziwu sposób angażuje się w działania, określane jako społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR).
Zdaniem wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, pandemia pokazała, jak ważna jest współpraca polskich firm i stawianie na rodzimych dostawców. Podczas konferencji „Wspieramy Polskę” wicepremier podkreślił, że trzeba zachować zasadę równej konkurencji i w jej ramach wspomagać rodzimy biznes.
- Ostatnie tygodnie, związane z epidemią pokazały, jak ważne są małe i średnie polskie firmy, jak istotny jest polski kapitał - mówił.
W ostatnich tygodniach na łamach Trybuny Górniczej pisaliśmy niejednokrotnie o tym, jak spółki górnicze wspierają walkę z epidemią poprzez różne działania typu CSR. Wszyscy pamiętają ogromny transport środków ochronnych zorganizowanych przez KGHM i Lotos. Górnicze spółki ze Śląska, choć same walczą z ogniskami zakażeń w swoich kopalniach, przekazują pomoc materialną dla instytucji walczących z wirusem właściwie od pierwszych dni epidemii w naszym kraju.
Takich przykładów w całej Polsce znajdziemy dziesiątki, jeśli nie setki.
Niedawno poinformowano o współpracy PGNiG i PZU, które wspólnie przygotowały pakiet ubezpieczenia zdrowotnego dla klientów PGNiG, a w tym 500 darmowych pakietów rocznie dla uczestników Powstania Warszawskiego.
- To pokazuje, że spółki Skarbu Państwa to nie tylko biznes, to nie tylko nastawienie na zysk (...), to jest również ta społeczna odpowiedzialność biznesu. To jest pamięć o bohaterach, to jest pamięć o naszej historii – zaznaczył Jacek Sasin.
Jak już jednak wspomnieliśmy, nie tylko przedsiębiorstwa z państwowym kapitałem pomagają. Na naszych łamach pisaliśmy m.in. o firmie PPO PP, która pracownikom służby zdrowia przekazała produkowane przez siebie buty z poliuretanu. Przypomnijmy też przykład Grupy Warta, która przekazała 10 milionów złotych na wsparcie walki z epidemią COVID-19. Pomagają też placówki naukowe. „W tych trudnych czasach bądźmy razem” – tak nazywa się akcja, w ramach której Wydział Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wydrukował przyłbice ochronne dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej. 500 sztuk tego ochronnego wyposażenia trafiło do kopalń i zakładów należących do JSW.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.