W czwartek, 25 czerwca, do rąk naszych Czytelników oddamy najnowszy numer Górniczej. W nim skupiamy się na tym, co będzie działo się w najbliższą niedzielę. To właśnie wtedy odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. W nowym numerze przyjrzeliśmy się, co w kwestii górnictwa, energetyki, polityki klimatycznej i OZE proponują czterej kandydaci, którzy mają najwyższe pozycje w sondażach. Są to: urzędujący prezydent Andrzej Duda, kandydat Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski, kandydat niezależny Szymon Hołownia i kandydat Koalicji Polskiej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Poza poglądami kandydatów przypominamy także o tym w jaki sposób odbędą się nadchodzące wybory oraz jak trzeba się przygotować do wizyty w lokalu wyborczym. Wiele osób zapomina bowiem, że wciąż w Polsce mamy do czynienia z epidemią koronawirusa i z tego powodu trzeba dostosować się do określonych rygorów.
Epidemia znacząco wpłynęła na społeczeństwo. Przykładem jest fala hejtu, która w pierwszej kolejności wylała się na pracowników służby zdrowia, a potem na górników. Aby przeciwdziałać temu zjawisku wystartowała kampania „STOP HEJTOWI! Nie oczerniaj górnika!”,zorganizowana z inicjatywy Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Fundacji JSW. O jej celu, przesłaniu i ambasadorach - wśród których znalazł się reprezentant Polski w piłce nożnej Kamil Glik - pisze red. Kajetan Berezowski.
Przedstawiamy także sytuację w kopalniach w związku z epidemią. Na szczęście jest już znacznie mniej zakażeń, a liczba górników i pracowników kopalń, którzy pokonali infekcję, rośnie z dnia na dzień. Tym samym w zakładach wydobywczych wraca się do pełnej produkcji. Tak jest m.in. w ruchu Jankowice kopalni ROW, gdzie stwierdzono najwięcej zakażeń spośród wszystkich kopalń należących do Polskiej Grupy Górniczej. W rybnickim zakładzie wydobycie ruszy na wszystkich trzech ścianach.
Zachęcamy także do lektury wywiadu z dr. hab. inż. Robertem Królem z Politechniki Wrocławskiej. To, że "Polak potrafi" wiadomo nie od dziś. Okazuje się jednak, że nasze rodzime rozwiązanie trafiło na listę 1000 nowoczesnych technologii zmieniających świat. Naukowiec opowiada o jego szczegółach w rozmowie z red. Krystianem Krawczykiem.
W najnowszym numerze przypominamy także historię najdłuższej akcji ratowniczej prowadzonej w Polsce po II wojnie światowej. W ruchu Śląsk zastępy przez 67 dni walczyły o życie dwóch uwiezionych górników. To wszystko, jak przypomina red. Maciej Dorosiński, działo się pięć lat temu.
Informujemy także o tym, że za sprawą premiera Mateusza Morawieckiego "Program dla Ślaska" ma nabrać tempa, a w regionie mają się pojawić nowe inwestycje. Na pewno jednak nie powstanie nowa kopalnia cynku i ołowiu na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Decyzję taką podjęło Ministerstwo Środowiska. O jej szczegółach pisze red. Bartłomiej Szopa.
Czy energetyka już nie kocha węgla? - na to pytanie odpowiada red. Aldona Minorczyk-Cichy, która pokazuje jak rosną moce wytwórcze w sektorze OZE i jak spada zużycie węgla w rodzimych elektrowniach.
W dziale „Po szychcie” prezentujemy natomiast emerytowanego górnika z Chorzowa Andrzeja Matysika, który mówi, że "bez bluesa nie ma życia". To on wydaje jedyny w Polsce magazyn poświęcony temu gatunkowi muzycznemu. Kwartalnik "Twój Blues" w czerwcu obchodził 20 urodziny. Z tej okazji ukazał się także wywiad-rzeka z Andrzejem Matysikiem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.